söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBARAJ VE GÖLETLERDEKİ SU SEVİYESİ AZALDI


BARAJ VE GÖLETLERDEKİ SU SEVİYESİ AZALDI

AYDIN, MUĞLA VE DENİZLİ İLLERİNDEKİ SU DEPOLAMA ALANINDA GEÇEN YIL ORTALAMA YÜZDE 75 OLAN DOLULUK ORANI, BU YILIN AYNI DÖNEMİNDE YÜZDE 63’E GERİLEDİ

Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki su depolama alanında geçen yıl ortalama yüzde 75 olan doluluk oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 63’e geriledi.
DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Ağustos ayının ilk haftasında Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki baraj ve göllerdeki su rezervlerinin geçen yılın aynı dönemindeki durumuna göre değerlendirmesini yaptı. DSİ. 21 Bölge Müdürlüğü sorumluluk aralındaki üç ilde bulunan 16 ayrı depolama alanında geçen yıl 15 Temmuz itibariyle ortalama yüzde 75 olan doluluk oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 63 olarak ölçüldü.

SADECE KARACASU’DA ARTTI

15 Temmuz itibariyle; Aydın’daki Kemer Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 68 olan doluluk oranı yüzde 66’ya, Çine Adnan Menderes Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 86 olan doluluk oranı yüzde 48’e, Topçam Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 64 olan doluluk oranı yüzde 37’ye, İkizdere Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 67 olan doluluk oranı yüzde 58’e ve Karpuzlu Yaylakavak Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 71 olan doluluk oranı yüzde 67’ye düşerken; geçen yıl yıl ilk kez su tutmaya başlayan Karacasu Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 66’dan yüzde 76’a yükseldi.
Denizli’de bulunan Işıklı Gölü’nde geçen yılın aynı döneminde yüzde 62 olan doluluk oranı yüzde 63’e ve Cindere Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 96 olan doluluk oranı yüzde 99’a yükseldi. Adıgüzel Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 80 olan doluluk oranı yüzde 61’e, Tavas Yenidere Barajı’nda da geçen yılın aynı döneminde yüzde 83 olan doluluk oranı yüzde 74’e ve Vali Recep Yazıcıoğlu Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 79 olan doluluk oranı yüzde 78’e düştü.
 Muğla’daki Akköprü Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 68 olan doluluk oranı yüzde 76’ya yükseldi. Geyik Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 87 olan doluluk oranı yüzde 60’a, Bayır Barajı’nda ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 95 olan doluluk oranı yüzde 89’a, Akgedik Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 82 olan doluluk oranı yüzde 44 ve Mumcular Barajı’nda geçen yılın aynı döneminde yüzde 76 olan doluluk oranı yüzde 45’e geriledi.

GÖLETLERDE SU SEVİYESİ AZALDI

Aydın, Muğla ve Denizli illerinde bulunan göletlerde 15 Temmuz 2013 tarihine göre bu yıl doluluk oranında yüzde 8’lik düşüş yaşandı. Aydın'daki Hıdırbeyli Göledinde yüzde 95 olan doluluk yüzde 90’a, Denizli’deki Tavas Göledinde yüzde 89 olan doluluk yüzde 78'e ve Muğla’daki Kazan Göledinde de yüzde 59 olan doluluk yüzde 32'e düştü.(iha)

 

Bu haber 1309 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz