KARATAŞ'TAN AÇIKLAMA


KARATAŞ'TAN AÇIKLAMA

Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, yaptığı açıklamada halk arasında Torba Yasa olarak bilinen kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren konuların kooperatif üyelerine sağladığı faydalarını bildirdi.
Kredi borcu 1 Mayıs 2014 - 24 Eylül 2014 tarihleri arasında kooperatif takibinde borcu bulunan ortaklarımız defaten ödeme yapması halinde asıl alacak tutarına gecikme faizi işlenmiyecektir, bunu esnef ve sanatkarlarımıza duyurmak istediklerini söyledi…
Son başvuru tarihi 31 Ekim 2014 olduğunu vugulayan Başkan Karataş, Devletimizin vermiş olduğu bu kolaylıktan esnafımızı yararlanmasını istediklerin belirterek şu açıklamayı yaptı; "Kamuoyuna daha önce duyurulan ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme içeren “6552  sayılı iş kanunu ile bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını dair kanun “11 Eylül 2014 tarih ve 29116 sayılı (Mükerrer) resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup söz konusu kanunla esnaf sanatkarlarımızın kamuya olan borçlarına da ödeme kolaylığı sağlanmıştır. İlgili kanun kapsamında borçlarına da ödeme kolaylığı sağlanan esnaf ve sanatkarlarımızda kooperatiflerimiz takibinde bulunan kredi borçlarına da kolaylık sağlanması hususunda yoğun bir beklenti oluşmuş ve bu hususda gerek yazılı gerek sözlü olarak çok talepte bulunulmuştur." dedi.
Merkez birliğimizce yapılan ve kooperatiflerimizce uygulanacak düzeyle kooperatif ortağı ve esnaf ve sanatkarlarımızın gecikme faizleri nedeniyle artan borçlarını ödenebilme imkanı sağlanacak olduğunu vurgulayan Karataş; "24 Eylül 2014 tarihi itibariyle merkez birliğimizce uygulamaya konan bu düzenlemeye göre; kredi borçu 30 Nisan 2014 tarihinden önce kooperatif takibine itikal eden ortakların 31 Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar kooperatifimize başvurmaları halinde; Kooperitifimiz takibinde bulunan asıl alacak tutarlarına hiçbir gecikme faizi hesabı yapılmayacak olup; Borç tutarı tek seferde ödemek istediği takdirde faizsiz tahsil edilecek. Borcu 6 ay taksitlendirilmesi talep edildiğinde %6 faiz oranı üzerinde 6 aylık basit faiz hesaplanacak. Borcu 12 ayla taksitlendirilmesi talep edildiğinde %12 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz hesaplanacaktır. Borcu 18 ay taksitlendirilmesi talep edildiği %18 faiz oranı üzerinden 18 aylık basit faiz hesaplanacak.
Kredi borcu 1 Mayıs 2014, 24 Eylül 2014 tartihleri arasında kooperatif takibinde borcu bulunan ortak ise defaden ödeme yapması halinde asıl alacak tutarına geçikme faizi işlenmeyecekdir" diye konuştu.
KREDİ FİNANSMANINDA SIKINTI VAR...
Fininsman konusunda sıkıntı çekildiğini vurgulayan Başkan Karataş, Torba yasadan faydalanmak isteyen kooperatif ortaklarının kredi taleplerini karşılamakta finansman olarak zorlanacaklarını bildirdi. Bu şartlarda bize yüklü bir para gelmesi gerek ki Söke esnafına ve sanatkarına cevap verelim, diyen Başkan Karataş; "Bağ-kur, SGK borçlarını ödemek için bizden kredi talep eden esnaflarımızın sorunlarını gidermek için elimizden geleni yapacağız." dedi.
Aylık olarak yeterli miktarda para gelmediğine değinen Karataş; kredi taleplerini karşılamak için esnafları sıraya koyduklarını belirtti. Birinci sınıf kooperatif olarak sınıflandırıldıklarını belirterek en yüksek 150 bin lira kredi verebildiklerini belirti.
Finansman sıkıntısından dolayı 150 bin lira kredi isteyen esnafımıza cevap veremediklerini bildirdi.

KURBAN DERİLERİ FAKÜLTEYE
Şu an faaliyette olan fakülteye yaklaşık 550 bin lira aktardıklarını belirten Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, her konuda fükelte inşaatına destek verdiklerini belirtti.
Söke'ye yapılmakta olan ikinci fakülte binasına yapılacak olan kurban bağışlarına da değinen Başkan Refik Karataş, önümüzdeki hafta sık sık gerek asın yoluyla üyelerimize mesaj yoluyla kurban derilerini fakülteye bağışlamalı çağrısını yapacaklarını bildirdi.
Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve tüm esnaf odaları olarak olarak SÖKEV'in düzenlediği Kurban derileri fakülte inşaatına kampanyasına destek olduklarını bildirdi.

 

Bu haber 2445 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz