SÖKE OVASI'NDA PAMUK HASADI HIZ KESMİYOR


SÖKE OVASI'NDA PAMUK HASADI HIZ KESMİYOR

Ziraat Odası Başkanı Kocabaş; ”Şu ana kadar Söke Ovası'nda hasat % 10’a ulaştı, ekim ayı sonu, kasım ayının ilk haftasına kadar birinci ürün pamuk hasadı tamamlanır”

GAP’dan sonra Türkiye’nin en büyük pamuk üretim merkezi olan Söke Ovası'nda Kurban Bayramı öncesi başlayan makinalı pamuk hasadı, tüm hızıyla devam ederken kısa bayram molasının ardından pamuk üreticisi yeniden hasat heyecanı yaşamaya başladı. Bu sezon pamuk ekiminin yapıldığı yaklaşık 360 bin dekarlık arazide başlatılan makinalı pamuk hasadında ovadaki ürünün % 10’nu toplanırken Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, hava koşullarının  uygun gitmesi halinde kasım ayının ilk haftasına  kadar Söke Ovası'nda birinci ürün olarak ekilen pamukların tamamının toplanmasını beklendiğini söyledi.


KOCABAŞ; ”HENÜZ TARLADAKİ ÜRÜNÜMÜZÜN BORSADA İŞLEM GÖRMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ”
Söke Ovası'nda geçtiğimiz haftalarda başlayan makinalı pamuk hasadında toplanan kütlü pamuğun henüz çırçırcıda işlenmeye fırsat olmadığı halde borsada alevere yöntemi ile işlem görmesini üretici olarak üzüntü ile karşıladıklarını söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş; ”Tarladaki ürünün borsada işlem görmesi fiyatların düşmesine neden oluyor. Henüz  piyada yeni ürün yeterlince olmadığı halde varmış gibi yapılan borsadaki alım satımları istemiyoruz. Bize göre iplikçi ayağına kurşun sıkıyor. Bu tehlikeli bir kaos oluşturmasının endişesini yaşamaktayız. Ürünümüzün gerçek değerini bulabilmesi için tarladan toplanan pamuğun işlenmesi beklenilmesi lazım” şeklinde konuşarak borsadaki uygulamaya tepki gösterdi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş Tariş Pamuk Kooperatifinin bu yıl ki alımlarda uyguladığı alım politikasının üreticiyi memnun ettiğini söyleyerek doğru bir yaklaşım olduğunu sözlerine ekledi.

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 5100 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz