BAĞARASI TARIMSAL KALKINMA KOOPARETİFİ CAN SUYU İSTİYORBağarası Mahallesi'nde yıllardır atıl durumda iken geçtiğimiz yıllarda Kırsal Kalkınma’dan sağlanan destek ile üretim için gerekli makine ekipmanlarını alan Bağarası Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi çevre düzenlemesi  ve elektirik bağlantısı için 80 Bin TL bulamayınca kapsına kilit vurulup kaderine terk edildi.
Aydının Söke İlçesinde 1969-70’li yıllarda Almanya ya giden gurbetçiler tarafından belde  ekonomisine katkı olması hem de yörede  üretilen patlıcan, biber domates olmak üzere sebzelerin değerlendirilmesi için kurulan S.S. Bağarası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tam 45 yıldır üretim için gün sayıyor. Kısa süreliğine  yöredeki süt ürünlerini değerlendirilmesinin ardında atıl duruma düşen kooperatif faaliyete  geçmesi için adeta denizleri geçti, çayda boğuldu.
85 üyesi bulunan Kooperatifin içine düştüğü mali çıkmaza çözüm için geçtiğimiz yıllarda  hazırlanan proje ile Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan sağlayan % 50 hibe ile yaklaşık 160 bin TL destek ile üretim için gerekli ekipmanlar sağlanırken, üretime  geçebilmek için gerekli olan elektirik abone giderleri,çevre düzenlemeleri için kaynak bulunamadı.


BAŞKAN KUMBUR”ORTAKLARIMIZI YAŞLANDI,SERMAYE ARTIRIMINA İKNA  EDEMİYORUZ”
Sermaye  artırıma gidilmesi için yaptıkları girişimlerinin sonuçsuz  kaldığını söyleyen kooperatif başkanı Sedat Kumbur”Yaklaşık  45 yıl önce  bu kooperfatifi kuran büyüklerimizin bazıları  bu gün aramızda değil,sağ olanlarda yaşça 65-70 yaşlarında.Yaşça kooperatin faaliyete geçmesinden umutlarını kaybetmiş duygusunu yaşadıklarından daha yeni bir yatırım için para yatırmayı sıcak bakmamaktalar. Oysa işin % 90’nı bitti,şu anda 80-90 bin Tl olsa üretime geçebiliriz. Umudumuz Haziran ayında yapılacak olan genel kurulda kooperatif ırtaklarımızın yerlerine yeni nesil gençlere vekalet vererek gençlerle bu projeyi hayata geçirebilmek.” dedi.
Büyükşehir Yasası ile Belde’likten Mahalleye  dönüşen yaklaşık 7 bin nüfuslu Bağarasının önemli sebze üretim merkezi olduğunu sözlerine ekleyen Bağarası Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi Başkanı Sedat Kumbur; ”Faaliyete  geçebilirsek hem ürünlerimiz değerlendirecek hem de ilk etapta 15 işsizimiz’e istihdam sağlanmış olacak” şeklinde konuşarak başta Ziraat Odası olmak üzere tarımsal kurum ve  kuruluşlardan destek istedi.

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 2678 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz