söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTARİH ÖNCESİ KAYA RESİMLERİ İÇİN ŞENLİK


TARİH ÖNCESİ KAYA RESİMLERİ İÇİN ŞENLİK

Aydın-Muğla sınırları arasında yer alan yakın tarihte üzerinde barındırdığı tarih öncesi kaya resimleri ile dikkat çeken Beşparmak Dağlarındaki kültürel değerlere dikkat çekmek için Söke Belediyesi'nce şenlik düzenlendi.
Söke Belediyesi'nce 19 Nisan Pazar Günü Beşparmak Dağı eteğinde bulunan Karakaya Mahallesinde kaya resimlerinin yoğun bulunduğu Kavalan Mevkiinde yapılacak olan şenlikte sanatçı Tolga Çandar, İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Söke Belediyesi Halk Oyunları Ekiplerin gösterilerinin yanı sıra yerel sanatçılar da yer alacak. Etkinliğe katılanlardan arzu eden vatandaşlar yerel rehberler nezaretinde 8 bin yıl öncesine ait kaya resimlerinin bulunduğu mağara ve kayalıkları ziyaret edebilecekleri  öğrenilirken,şenlik ile o dönemlerde bölgede  var olan uygarlığın yaşadığı gibi baharı karşılamanın sevinci yaşanacak.
Geçtiğimiz yıllarda yerel imkanlarla yapılan  şenliğin bu yıl Söke Belediyesince daha geniş  kapsamlı olarak düzenlenmesi dikkat çekerek  Söke ilçe Merkezine yaklaşık 50 Km mesafede  buluna Beşparmak Dağı Karakaya daki ’Tarih Öncesi Kaya Resimleri’ şenliği şimdiden yörede heyecan yaratırken şenliğin büyük ilgi görmesi beklenmekte.
Şenlikte Beşparmak Dağlarında bulunan köylerde yaşayan vatandaşların açacağı stantlarda yöresel gıda ve el işlerinin de satışa sunulacağı etkinlikte ayrıca geleneksel yarışmalarda yer alacak.

KÜLTÜR BAKANLIĞI'NDAN SÖKE'DEKİ ETKİNLİKLERE DESTEK GELDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Söke Belediyesince hayata geçirilmesi planlanan kültürel ağırlıklı festivallere maddi destek vererek duyarsız kalmadı. Bakanlık Söke Belediyesince  gerçekleştirilecek olan Karakaya ve Priene Festivallerini etkinlik takvimine dahil etmesi memnunluk yarattı.
Şubat ayı içerisinde Söke Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü; 7. Geleneksel Latmos Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği ile Priene Kültür Festivali projelerini Kültür ve Turizm Bakanlığına göndermesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığınca her iki proje, “Kültür ve Turizm Bakanlığınca Yerel Yönetimlerin, Derneklerin ve Vakıfların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik” Hükümlerine göre kabul gördü ve Bakanlık onayını aldı.

BELEDİYE BAŞKANI SÜLEYMAN TOYRAN; ”ŞENLİK VE FESTİVALLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”
Söke tarihsel mirasın, doğanın ve geleneğin iç içe yaşandığı çok özel ve güzel bir yerleşim yerine  sahip şanslı bir ilçe olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Süleyman Toyran; ”Bu güzel coğrafya ya sahip olan Söke belediyesi, vatandaşlarının refah düzeyini artıran onları mutlu ve motive eden projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yöre halkının ekonomik yönden güçlenmesi amacıyla üretici ile tüketiciyi yerinde buluşturma, alternatif turizm alanları yaratma düşüncesiyle 2015 yılında etkinlik takvimine üç şenlik ve bir festival programı daha ekledik. 5 Nisan 2015 Pazar günü gerçekleştirilen Serçin Yılan Balığı Şenliğinin ardından, şimdi 19 Nisan Pazar günü Karakaya Beşparmak (Latmos) Kaya Resimleri Şenliğinde hemşehrilerimizle  buluşmaya  hazırlanıyoruz. Etkinliğimize gelen konuklarımız ayrıca arzu etmeleri halinde yerel rehberler nezaretinde tarih öncesi uygarlıklara ait 8 bin yıl öncesinin kaya resimlerinde görebilecekler.” dedi.

BEŞPARMAK DAĞLARI’NDA (LATMOS) TARİH ÖNCESİ KAYA RESİMLERİ
Güneyi Muğla, Kuzeyi Aydın sınırları içinde kalan Beşparmak Dağları(Latmos), yanı başındaki Bafa ve Azap Gölleriyle bütünleşerek, Tarih Öncesi Dönem’den günümüze kadar birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.
Antik Dönem’deki adı Latmos olan Beşparmak Dağları’nın zirvesindeki Tekerlek Dağ’da bulunan prehistorik taş kültü (Hava ve Yağmur Tanrısının evi), dağın her yönünden görülen muhteşem siluetiyle ilgi çekmektedir. Dağın her tarafını kaplayan insanlığın izleri Neolitik Dönem’den, günümüze kadar uzandığı görülmektedir. Anadolu’nun kutsal dağlarından biri olan Beşparmak Dağları’nda, Neolitik Çağ’dan beri Anadolu Hava Tanrısı’na ve yerel bir Dağ Tanrısına birlikte tapılmıştır.
Beşparmak Dağları’ndaki arkeolojik bulguların en önemlisi, Batı Anadolu’da yüzyılın buluşu olarak adlandırılan prehistorik kaya resimleridir.
Dağın etrafını bir çember gibi saran resimlerden bugüne kadar 172 adet tespit edilmiş ve her yıl buna yenilerinin eklendiği görülmektedir. Bu resimler şimdiye kadar tüm kaya resmi sanatı içinde, konu ve üslup açısından benzersizliğini korumakta, şekil ve anlatım olarak dünyada tek olduğu bilinmektedir.
Şematik bir şekilde çizilen resimler başta aileyi, düğün törenlerini ve ilkbahar şenliklerini tasvir etmektedir. Savaş sahnesi ve av sahnesi olmayan resimlerde, genellikle birlikteliği temsil eden insanların, ailenin resmi bulunmaktadır. Bu resimlerde barış, düğün törenleri ve şenlikler vardır.
Kaya resimlerinin büyük çoğunluğu, Latmosun kuzeyinde Aydın ili Söke İlçesine bağlı Karakaya. Köprüalan, Çavdar, köyleri, Koçarlı’ya bağlı Bağarcık köyü, Bafa Gölü kıyısında Muğla ili Milas ilçesine bağlı Karahayıt, Gölyaka, Kapıkırı, Sakarkaya köylerine ait arazilerdir.
T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dr. Anneliese Peschlow tarafından doğa şartları ve kasıtlı insan tahribatları nedeniyle bozulan resimlerin iyileştirilmesi için çalışmalar devam etmekte ve araştırmalar sürdürülmekte.

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 6319 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz