söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSTO Başkanı Toyran'dan zincir mağaza tepkisi...


SÖKE TİCARET ODASI BAŞKANI SÜLEYMAN TOYRAN’DAN ZİNCİR MAĞAZASI TEPKİSİ

Toyran; ”İlçemizde zincir mağazalarla  aynı iş kolunda faaliyet gösteren küçük esnafın % 90 olumsuz  yönde etkilenmekte”

Türkiye’de sayıları her geçen gün artan ve son dönemlerde mahalle aralarına yayılmaya  başlayarak küçük ölçekli  esnaf için ciddi sorun oluşturmaya başlayan zincir mağazalara tepkiler devam ediyor. Son dönemlerde Söke  ve çevresinde sayısı hızla artan zincir mağazalarına yönelik tepkisini bir kez daha  getiren Söke Ticaret Odası Başkanı Süleyman Toyran, Aydın ili genelindeki zincir mağaza sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.
Zincir mağazalarının ağrasif bir büyüme içersine girerek  sayılarının hızla artmasına dikkat  çeken Toyran; ”Neredeyse her mahalleye bir şube açan zincir mağazalar küçük esnaf için büyük bir tehlike oluşturmakta. Ve bu tehlike her geçen gün kepenk kapatan iş yeri sayısının hızla artması olarak kendini göstermektedir. Eskiden sadece  bakkal ve  marketlere rakip olarak görülen zincir mağazalar şu anda şarküterinden çerezine,bahçe  malzemelerinden ev eşyasına, oto lastiğinden manavına vb. bir çok ürünleri satış portföylerine  ekleyerek bu iş kollarında faaliyet gösteren bir çok küçük esnafımızı zorda bırakmaktadır” dedi.
Zincir mağazalarının 2000'li yıllarından itibaren hızla yayılarak rekabet gücünden yoksun küçük esnafın birer birer kepenk kapattığını sözlerine  ekleyen Söke Ticaret Odası Başkanı Süleyman Toyran; ”Söke’de zincir mağazalarla aynı iş kolunda  faaliyet gösteren küçük esnafımızın % 90’nın işlerinin bu ortamdan olumsuz olarak  etkilenmekte. Alış verişlerin büyük çoğunluğunun bu merkezlerde yapılmış olmasından toplanan  paralar dışa kaçarken ilçemizin diğer iş kollarına dönmesi  engellenmektedir.” şeklinde konuşarak tepkisini dile  getirdi. Toyran,Türkiye genelinde bir milyon nüfusa 2 hipermarket ve 14 zincir mağaza düştüğünü bu rakamın Aydın ilinde 6 kat fazla olduğunu da sözlerine  ekledi.

 

Bu haber 2164 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz