Saadet Partisi İlçe Başkanı Erbaş, et ithalatına ilişkin süreçte yaşananları değerlendirdi...


Saadet Partisi İlçe Başkanı Erbaş, et ithalatına ilişkin süreçte yaşananları değerlendirdi...

Erbaş, "Et ithalatına ilişkin süreçte yaşananlar, Hükümetin bu konudaki, acziyetini ortaya çıkarmıştır. Hükümet niye acizdir? Çünkü lafla fiyatlar düşebiliyorsa, bu hükümetin acziyetidir.  Eğer daha et ithal etme lafı çıktığı zaman fiyatlar düşüyorsa, demek ki arada bir spekülatif kazanç var demektir. Devletin vazifesi zaten, bu spekülatif kazancı önlemektir. Demek ki, önlenemediğine göre, bu hükümet acizdir" diye konuştu.
Parti olarak et ithalatına karşı olduklarını da vurgulayan Erbaş, "Et ithalatıyla, kısa vadede problemi çözersin. Ama uzun vadede, çözülmez. Hayvancılığı öldürürsünüz. Daha önce et ithal ediliyordu. Refahyol döneminde et ithalatını durdurduk. Verdiğimiz destekle hayvan üretimi arttı. Türkiye'de et sıkıntısı çekilmedi. Ancak 1999'dan sonraki tarım ve hayvancılık politikalarıyla, et ithal eder hale geldik. Bunun da en büyük vebali, 8 yıldan beri iktidarda bulunan AKP iktidarınındır" dedi.
Tarım politikalarının yetersizliğine dikkat çeken Erbaş, "1999'dan beri IMF ve Dünya Bankası'nın da etkileri ile gerek üçlü koalisyon, gerekse 8 yıldan beri iktidarda olan AKP Hükümetleri Türk tarımını ve onun ayrılmaz bir parçası olan hayvancılığı öldürmüş, dışarıdan çeşitli tarım ürünleri ve hayvan ürünleri ithal eder hale geldi. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne medyada ve kamu oyunda yeteri kadar yer verilmemesini eleştiren Erbaş, "Türkiye'nin tarım ürünleri ve hayvan ihracatını durdurmuşlardır" diye konuştu.
Çiftçilik,elinin emeği, alnının  teri ile toprağı işleyen, insanlarının, hayvanlarının gıdasını temin eden çileli bir meslektir. Çiftçiler mütevekkildir, sabırlıdır. Dünyanın ilk mesleği çiftçilik. Son mesleği de çiftçilik olacaktır. Çünkü insanlar aç yaşayamazlar. Ama dünyanın en meşakkatli mesleği icra edenler dünyanın en fakir insanlarıdır" dedi. Türkiye'de iklim, coğrafi yapı, arazi ve toprağı ile dünyada bulunan en ender ülkelerden birisi olması, 27 milyon hektar ekilebilir arazisinde her türlü tarla bitkileri sebze, meyve yetiştirebilmesine rağmen iyi bir tarımsal üretim yapılamadığını kaydeden Erbaş, "Kendine yeten 7 ülkeden biri yakıştırması da geçmişte doğru olmasına rağmen bugün geçerliliğini yitirmiştir" dedi.

 

Bu haber 3363 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz