söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAydın Valiliği'nden Açıklama...


AYDIN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

AYDIN VALİSİ HÜSEYİN AVNİ ÇOŞ: “AYDIN VALİLİĞİ VE İL ÖZEL İDARESİ HAKKINDAKİ HAKSIZ VE DOĞRU OLMAYAN AÇIKLAMALAR YAPILMIŞTIR”

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, yaptığı basın açıklaması ile MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak’ın TBMM’nde 07 Temmuz 2010’da gündem dışı olarak yaptığı konuşmada Aydın Valiliği ve İl Özel İdaresi hakkında haksız ve doğru olmayan değerlendirmelerde bulunduğunu iddia etti. Vali Hüseyin Avni Coş, “Eksik ve yanlış bilgilenmeye dayalı olarak yapıldığı tahmin edilen söz konusu beyanlar üzüntüyle karşılanmıştır” diyerek kamuoyunun doğru bilgilenmesi için açıklama yaptığını belirtti.
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, 6 madde halinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi.
“1- İl Özel İdaresi bütçesinde yer alan köy yardımları; bütçe gelirlerinin tahsil oranına , nakit durumuna göre dağıtılmaktadır. Aciliyet arzeden su ve yol hizmetlerine yönelik ihtiyaçlar için ilk 5 ayda 1.7 milyon TL ödenek kullanılmıştır. İl Özel İdare bütçesinin gelir ve nakit yetersizliğinin çözümüne yönelik çalışmalarımızın sonuç vermesi üzerinde yaklaşık 4 milyon TL’lik bir ödeneğin daha ilgili yönetmelik esaslarına göre dağıtımına başlanılmıştır. Nitekim 06 Temmuz 2010 tarihli İl Encümen toplantısında köy yardımlarına ait ödeneğin dağıtımı yapılmıştır. Konunun nedeni iddia edildiği gibi “siyasi” değil, tamamen teknik ve malidir. Bu durum, 08.06.2010 tarihinde İl Valisini ziyaret eden CHP ve MHP İl başkanlarına da ayrıntılarıyla açıklanmıştır.
2-İddia edildiği gibi, Kaymakamlara “Özel Kaleme gelen AKP Milletvekilleri ile Muhtarlar bekletilmeyecek” diye bir talimat verilmemiştir. Ayrıca, İlçe Kaymakamlarımız, tüm Milletvekillerine, Muhtarlara, İl Genel Meclisi üyelerine nasıl davranmaları gerektiğini bilecek bilinç ve tecrübeye de sahiptir.
3- İl Valisinin, iddia edildiği gibi, “AKP Hükümeti, Cumhuriyet hükümetleri içinde işini en iyi yapan hükümettir” diye bir beyanı olmamıştır.
4- Valiliğimizin “mahkeme kararlarını hiçe saydığı” iddiası kesinlikle doğru değildir. Mahkeme kararlarının, yerine getirilmesinde titizlik gösterilmesi için İl’deki kamu kurum ve kuruluşlarımızın müteaddit genelgelerle uyarıldığı, konuya ilişkin maksatlı, subjektif haksız ve mesnetsiz isnatların yargı organları tarafından reddedildiği, belgelerle sabittir.
5- Bir pratisyen hekimimizin intiharıyla ilgili olarak adli ve idari soruşturma sürmektedir. Konuyla İl Valisinin hiçbir ilişkisi, hiçbir atamasında da imzası yoktur. Kaybettiğimiz rahmetli hekimimizin, ADÜ Tıp Fakültesindeki tedavisi esnasında da Valiliğimiz gerekli ilgi ve desteği göstermiş, yakınlarının tüm istek ve şikayetleri de Valiliğimizce işleme konulmuştur. Her yıl binlerce atama işleminin yapıldığı İlimizde, elde hiçbir somut belge olmadan, bir intihar olayı ile atama işlemi arasında direkt bağlantı kurmanın isabetli olup olmadığını kamuoyu takdir edecektir.
6- İl Özel İdaresindeki tüm personelin verimli ve etkin görev yapması, hizmetlerin daha iyi görülmesi, “bankomat personeli” olmaması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Konunun siyasi düşünce ve sendika bağlantısı yoktur. Tüm personel ilgili mevzuat uyarınca istihdam edilmektedir. Bu çalışmalarımızın desteklenmesi, Aydın’ın ve kamunun yararınadır. Siyasi ve sendikal mücadelelerin kendi kulvarında yapılması suretiyle İlimizin imajına da olumlu katkı sağlanması, nesnel olmayan yaklaşımlardan kaçınılması hususunda başta Sayın Milletvekillerimiz olmak üzere tüm Aydın Kamuoyunun bugüne kadar gösterdiği, bundan sonra göstereceği duyarlılığa teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

 

Bu haber 2025 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz