söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİMPLANT NEDİR?


İMPLANT NEDİR?

Özel Atlas Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Ayşe İlknur Karaduman’a "İMPLANT NEDİR?" diye sorduk.

Doğal olarak herkesin dişleri kendisi için önemlidir. Ancak gülüşünüz hayat standardınızı, estetiğinizi ve yaşam kalitenizi bozduğunda dişlerinizin anlamı değişir. Çocuklukta süt dişleriyle başlayan ağız diş sağlığı ergenlik döneminde sürekli dişlerin yerine gelmesiyle tamamlanır. Ancak ağız diş sağlığına yeterince önem verilmemesi, geçirilen hastalıklar, yanlış diş tedavileri gibi pek çok sebeple herkes hayatının bir döneminde diş kayıplarıyla karşılaşabilir. Artık günümüzde üçüncü dişlenme diye tanımlanan diş implantlarıyla bu kayıplar en doğal şekliyle giderilebilmektedir.

Diş sağlığında devrim olarak da nitelendirilen implantla tedavi yöntemi ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için geçtiğimiz ayda Söke’de açılan Özel Atlas Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görev yapan Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Ayşe İlknur Karaduman’a sorduk.

İMPLANT NEDİR?

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine, onların işlev ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen genellikle titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

1) HANGİ DURUMLARDA İMPLANT YAPILIR?

1-Tek veya daha fazla diş eksiklikleri

Tek diş eksikliklerinin implant ile tedavi edilmesi, köprü ile restore edilmesine göre daha koruyucu bir tedavi şeklidir. Köprü protezi yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülerek üzerlerinin kaplanması gerekecektir. Bu köprülerin belirli aralarla değiştirilmesi ayrı bir ekonomik yük gerektirecektir. Bunun yerine eksik diş veya dişlerin boşluğuna yerleştirilecek implantlar sayesinde yandaki dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmadan yani sağlıklı dişlere zarar verilmeden tedavi gerçekleştirilebilir.

2-Tam Dişsizlikler

Eğer ağızda hiç diş kalmamışsa bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle hareketli protez kullanılamıyorsa implant destekli protezler hastaya konforunu iade etmektedir.

2) YARARLARI NELERDİR?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.


3) DİŞLER DOĞAL GÖRÜNÜR MÜ?

İmplant dişeti altına, kemik içine yerleştirilmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge estetiğinde bile tam bir uyum sağlanmaktadır.

4) HER YAŞTA UYGULANABİLİR Mİ?

Kemik gelişiminin tamamlanması gerektiğinden 18 yaşından küçüklere uygulanmamalıdır. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

5) BAŞARISI NEYE BAĞLIDIR?

İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli iyileşme potansiyeli olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protezin yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir.

6) HANGİ DURUMLARDA SAKINCALIDIR?

Bazı kalp rahatsızlıkları, kan pıhtılaşma bozukları, romatizmal hastalıklar, kontrol altında olmayan şeker hastalığı, çenedeki kemik yapısının uygun olmaması veya anatomik olarak riskli olması, hastanın implant sonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlarda uygulanmamalıdır.

7) İMPLANTLAR VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLİR Mİ?

Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Bu nedenle bir doku reddinden söz edilemez.

8) PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

9) OPERASYONDA AĞRI OLABİLİR Mİ?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hasta herhangi bir ağrı duymaz. İmplantın yerleştirildiği günün akşamı duyulabilecek ağrı ise basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Ayrıca birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

10) YERLEŞTİRME VE PROTEZ NE KADAR SÜRER?

Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 3-4 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

 

Bu haber 1833 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz