söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTürkiye Ekonomi Şurası'nda yeni bir istihdam seferberliği başlatıldı…


Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni bir istihdam seferberliği başlatıldı…
Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz"

Türkiye bünyesinde reel sektörün temel aktörleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’nda bir araya geldiler… Dün yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve ekonomiyle ilgili alanlarda görev yapan bakanlar katıldılar.
Toplantıda TOBB bünyesindeki 17 sektör meclisi yanı sıra, OSB’lerin temsilcisi ve 7 bölgenin temsilcileri dahil olmak üzere 30’a yakın konuşmacı, bölgesel ve sektörel sorunları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlara aktardılar.
"Toplantıya Söke'den Ticaret Odası ve Ticaret Borsası katıldı"
Toplantıda 17 sektör meclisi, yaşanan sektörler sorunları başlıklar halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve ilgili bakanlara aktarmak üzere Aydın, Nazilli, Kuşadası ve Söke'den de toplantıya katılım oldu. Söke Ticaret Odası ve Söke Ticaret Borsası temsilcileri toplantıya katıldılar.
Alınan bilgilere göre burada ağırlıklı olarak, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve talep daralmasının önüne geçilmesi için alınması gereken öneriler sıralanacak. Söke OSB’de iştirakleri bulunan bir çok firma yetkilisinin de yer aldığı toplantıda ilçemizi Söke Ticaret Odası Meclis Başkanı Behlül Er, Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kutlay, Söke Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Nejat Sağel, ilçemizdeki yaşanan ticaret ve OSB sektörlerinin sorunlarını başlıklar halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bakanlara aktardılar.
"Erdoğan; "Yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurası'nda konuşma yaptı. İş dünyasına seslenen Erdoğan, "Hep beraber gecikmeden süratle adımı atıp, eleman alımlarını başlatarak mart sonuna kadar ciddi bir dönüşümü yakalamalıyız. Yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz" dedi. Faiz politikasından şikayetçi olduğunu belirten Erdoğan, "Başta kamu bankaları olmak üzere finans sektörünün patronlarını insafa davet ediyorum" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurası'nda konuştu.
İş adamlarımıza güveniyoruz. Bugüne kadar bu oyunları nasıl boşa çıkardıysak sahnelenen diğer oyunları da boşa çıkaracağız. 2017 yılı Türk ekonomisinin şaha kalkacağı yıl olacaktır.
TOBB, iş camiamızın en büyük çatı örgütü. Bünyesinde 1,5 milyon üyesi var. Her bir üye bir kişi istihdam ettirse 1,5 milyon aş anlamına geliyor. Bu sayıyı arttırınca 3 milyondan bahsediyoruz. İnsanlarımıza yeni iş alanı oluşturmak için bir adım attığınız da iki adım atacağız. 1,5 milyon çalışan için 12 milyarlık kaynağı hükümet olarak karşılıyoruz. Bunların işbaşı eğitim, 3 ay boyunca. 500 bin çalışanının maaşını veriyoruz, sigorta primlerini Maliye Bakanlığı karşılayacak.
Yeni bir istihdam seferberliğinin başlatıldığını açıklayan Erdoğan şunları söyledi: "Ülkemizde işsizlik rakamlarının artmasının sebebi nüfustaki genç oranın yüksekliği ve kadınların iş gücüne katılımının artmasıdır. Madem fevkalade bir durumla karşı karşıyayız, yeniden kolları sıvama zamanıdır. TOBB'un bütün üyeleri nezdinde yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz. İnşallah yıl sonunda her ilin istihdam şampiyonlarını birlikte ödüllendireceğiz. Bugün başlatılan istihdam seferberliğine birliğinizin tüm üyelerinie etkin şekilde katılmaya davet ediyorum. Valilerimize talimat veriyorum, istihdam seferberliğine şehirlerin tamamı katılacaktır. İstihdam seferberliğinin koordinasyonunu hükümetimiz yapacaktır. Başbakanımıza sesleniyorum, belediyelerimizin de bu istihdam seferberliğine katkıda bulunmasının gereğini ifade ediyorum."
"Faiz Politikasından Şikayetçiyim"
"Ülkemin faiz politikasından şikayetçiyim" diyen Erdoğan "Bu faiz politikasıyla ülkem kalkınmaz. Bu faiz politikası aslında bir sömürü aracıdır. Girişimci atacağı adımları neyle atacak, alacağı düşük faizli krediyle yapacak. Fakat Merkez Bankası'nın ilan ettiği faiz oranını ikiye katlayarak kredi vermeye yönelirsen, yüzde 15,16,17 ile bir yere varamayız. Finans sektörünün patronlarını insafa davet ediyorum, başta kamu bankaları olmak üzere. Bunu kararlı bir şekilde bu adımı atmaya mecburuz. Enflasyon neticedir, faiz sebeptir. Enflasyonu doğuran bir numaralı sebep faizdir" şeklinde konuştu.
Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: "TOBB çatısı altında temsil edilen kuruluşlarımız 15 Temmuz darbe girişimi karşısında gösterdikleri sağlam duruşla takdiri hak etmişlerdir. Türkiye tarihin en kritik mücadelelerinden birini veriyor. Sınırlarımızdan ekonomimize kadar her alanda yoğun saldırı altındayız. Tüm terör örgütleri kullanılıyor, gizli veya açık destekleniyor.
"Kaptanı Sevmedikleri İçin Gemiyi Delmeye Çalışıyorlar"
Türkiye ne zaman güveniik sorunlarıyla karşılaşsa döviz-faiz manipülasyonları, üreticiyi ürkütmeye yönelik taktikler zuhur ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının attığı adımın altında ne yatıyor. Orada da ekonomik terörü estirmek suretiyle acaba Türkiye'yi nasıl ürkütürüz gayreti içindeler. İstediklerini alamayacaklar. Kredi derecelendirme kuruluşlarının iradesi bu topluluğun iradesinin üstünde değildir. Bazı çevrelerin de bu koroya katıldıklarını görüyorum. Hepimizin aynı gemide bulunduğunun farkında olmayan birileri, sırf kaptanı sevmedikleri için geminin dibini delmeye, direğini de devirmeye çalışanlara destek veriyor. Hamdolsun, milletimiz tüm bu oyunları görüyor. Bizim ne yapıp mart döneminde işsizliği aşağı çekmemiz lazım. O zaman o derecelendirme kuruluşları ne gerekçeler yazmışlar, anayasa referandumuna değinmiş sana ne. Türkiye'de anayasa oylaması yapılacak, sen kimsin ya? Hep beraber el ele vermek suretiyle gecikmeden süratle adımı atıp, eleman alımlarını başlatarak mart sonuna kadar Türkiye bu konuda ciddi bir dönüşümü yakalamış olsun. Bunu sizlerle özellikle paylaşmayı milli bir seferberlik ilanı olarak telakki ediyorum. Bu seferberliğin aktörleri olarak da sizleri görüyorum."

 

Bu haber 2624 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz