AKP Söke İlçe Teşkilatı basın toplantısı düzenledi


SÖKE AKP İLÇE BAŞKANI UYGUNTÜZEL; “BİZ SUÇLUYSAK BİZİM KADAR HERKES SUÇLU”

 

Kendi hükümetleri tarafından çıkarılan kalkınma ajansları konusunda “işlerimizin yoğunluğu nedeniyle ilgilenemedik” deyip günah çıkaran Söke AKP; kendileri kadar takipçi olmayan diğer kurumları da suçladı.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Söke İlçe Teşkilatı basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında AKP İlçe Başkanı Mehmet Uyguntüzel ve İl Genel Meclisi Üyesi Kenan Özcan özeleştirilerde bulundu. Türkiye genelinde iller bazında oluşturulan 26 kalkınma ajansı bulunduğunu, gelecekte illerin kalkınması ve yatırımların yapılmasında önemli yeri olacak kalkınma ajanslarının çok önemli olduğunu belirten Söke AKP; Söke olarak bu oluşumu geriden takip ettiklerini, belirlenen konsey içinde gerektiği şekilde yer alınamadığını açıkladı.
Düzenlenen basın toplantısında AKP İlçe Yöneticileri Danyal Katipoğlu, Hasip Yavuz, Yaşar Burdurlu, Kadın Kolları Başkanı Belkıs Yavaşoğlu ve Gençlik Kolları Başkanı Tuna Gökhan’da bulundu.
İlçe Başkanı Mehmet Uyguntüzel’in açılış konuşmasından sonra kalkınma ajansları ile ilgili bilgi veren AKP İl Genel Meclis Üyesi Kenan Özcan; Aydın ilinin TR22 bölgesinde Muğla ve Denizli illeri ile birlikte yer aldığını, 3 ilin 100 kişilik toplam konsey üyesi içinde Aydın ilinin 34 üye ile temsil edildiğini söyledi. Konseyde Söke ilçesi Söke Belediyesi, Söke Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Ege Çiftçiler Derneği (EÇD), Söke İş Adamları Derneği (SİDER) tarafından temsil edildiğini dile getiren AKP İl Genel Meclis Üyesi Kenan Özcan; Söke’yi temsil eden kurumların Aydın Valiliği’nde tayinden dolayı oluşan boşlukta İl Planlama Müdürü Nizamettin Azizi tarafından belirlendiğini, ancak özellikle Söke Belediyesi ve Söke OSB’ dışında kalan EÇD ve SİDER’in neye dayanarak belirlendiğini anlayamadığını söyledi. Konseyde Aydın ilinin en büyük sivil toplum kuruluşlarından Söke Ziraat Odası’nın veya Söke Ticaret Odası ve Ticaret Borsası gibi kurumların olması gerektiğini dile getiren Kenan Özcan; tüm oluşumlar yapılırken Söke olarak konuya ilgisiz kalındığını söyledi. Kendilerinin işlerinin yoğunluğu nedeniyle ilgilenemediklerini ancak kalkınma ajansları ile ilgili Söke’de çeşitli zeminlerde bilgilendirmeler yaptıklarını söyledi.
Göreve gelen konseyin 4 yıllığına seçildiğini ve bundan sonraki süreçte Söke olarak kalkınma ajansı oluşumu içinde daha fazla nasıl yer alabileceği konusunda çalışma yapılması gerektiğini belirten AKP il Genel Meclis Üyesi Kenan Özcan; “önümüzdeki günlerde kalkınma ajanslarında istihdam edilmek üzere uzman personel alımı yapılacak. Söke’nin, Aydın’ın geleceğine yön verecek kalkınma ajansı içinde alanlarında akademik kariyer yapmış, eğitim almış Sökeli isimler görev almalı. 30 kişilik kadroda Sökelilerin sayısı çok olmalı” dedi.
Siyasi ayrım gözetmeksizin tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının bu konunun takipçisi olmaları gerektiğini belirten AKP İl Genel meclis Üyesi Kenan Özcan; konseyde Söke’yi temsil eden Söke Belediyesi, Söke OSB, SİDER ve EÇD’nin katıldıkları toplantı ile ilgili tüm Söke’yi aydınlatmaları gerektiğini söyledi.
Kalkınma ajanslarının önemli bir konu olduğunu ancak bu konuda Söke olarak geri kalındığını belirten AKP İlçe Başkanı Mehmet Uyguntüzel, kendilerinin de bu konuyla ilgili basın toplantısını iki ay önce yapmalarının gerekli olduğunu ancak yapmadıklarını söyledi. İl Genel Meclis Üyesi Kenan Özcan “işlerimiz yoğundu ilgilenemedik” derken; konuyla ilgili hatalarını kabul eder bir tutum içinde bulunarak açıklama yapan İlçe Başkanı Mehmet Uyguntüzel; “Biz suçluysak, bizim kadar herkes suçlu. Bu Söke’nin, bizim, herkesin hatası. Duyurulma ve takip konusunda hata yapıldı ancak toplantıya katılan konseyde yer alan kurumlarda bilgi vermiyor. Artık bundan sonraki süreçte kalkınma ajansına alınacak 30 kişilik kadroda Sökeliler söz sahibi olsun” diye konuştu.

 

Bu haber 3945 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz