Ak Parti İlçe Başkanı Yıldırım; "Milletimiz daha çok, demokrasi ve özgürlükten yana bir tavır sergilemiştir"


Ak Parti İlçe Başkanı Yıldırım; "Milletimiz daha çok, demokrasi ve özgürlükten yana bir tavır sergilemiştir"


Ak Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, gazetemize 12 Eylül'de gerçekleştirilen referandumu değerlndirdi.
Yıldırım yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi;  "12 Eylül 2010 tarihinde yapılan anayasa değişikliği ile halk oylamasında %58 oranında verilen evet oyları sayesinde bu anayasa değişiklik paketi yüce Türk milletimiz tarafından da onaylanmış ve kabul görmüş oldu.
Bu referandum süresince muhalefet partileri anayasa değişiklikleri ile ilgili maddelerin içeriğine girmeden bu anayasa paketine Ak Parti'nin anayasasıdır diyerek karşı çıkmışlar tüm kamuoyunda ithamlarda bulunmuşlardır. Ne var ki halkımızın sağduyusu baskın çıkarak vatandaşlarımız hem kendilerinin hem de nesillerinin paketine “evet” diyerek sahip çıkmıştır.
%58’lik halk desteği ile gerçekleşen anayasa değişikliğinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Bu değişikliğin ülkemizin gelişmiş demokrasiye geçişi  için küçük ama çok anlamlı bir adım olduğuna inanıyoruz.
Aşırı merkeziyetçi ve devleti önceleyen bürokratik yapının yerine insan odaklı değişim talebi her yerde ayan beyan sandıklara yansımıştır.
Bu talep Türkiye geneli için de, Aydın geneli için de Söke’mizde de geçerlidir. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde “evet” ve “hayır” bloğunda yer alan Partilerin oylarını iki ayrı grupta toplayıp Referandum sonuçlarıyla karşılaştırın.
Boykotçu cephenin Aydın’daki 23 bin Söke’de ki 4 bin oyu hariç olmak üzere; ki kalan seçmen sayısı son iki oylamada da aynıdır.
“Hayır” diyen CHP + MHP + DSP + DP ve TKP'nin 29 Mart'ta Aydın’daki oyları 410.348 ve Söke’deki oyları 48.459 dur. Ama referandumda Aydın’daki “hayır”lar 375.567 ye Söke’deki “hayırlar” 45.287 ye düşmüştür.
Bunu siyasi rakiplerimizin başarısızlığı anlamında söylemiyorum. Çünkü bu konu partiler üstü bir konumdadır. Belki 29 Martta “evet” i destekleyen partilere oy verenlerden de “hayır” diyen istisnalar olabilir, bilemeyiz. Ama bazı siyasi rakiplerimizin “hayır” oyu verenleri vatansever ilan etmesini ve iktidar partisi inişte biz ise oyumuzu artırıyoruz söylemlerini üzüntüyle karşıladık. CHP, MHP VE  DSP'ye 29 Mart'ta oy veren ama bugün “evet” diyen Söke’de yaklaşık 3 bin Aydın’da 34 bin ve Türkiye genelinde 3,5 milyon seçmen vatan hainimi??? Asla….
Hepimiz biriz ,beraberiz ve Türkiyeyiz.
Gerçek olan bir şey var. Milletimiz daha çok demokrasi ve özgürlükten yana bir tavır sergilemiştir.
Bu değişim talebi “hayır”cı partilerimizi de statükoyu da er geç değiştirecek ve dönüştürecektir.
Sayın Başbakan’ın ifadesiyle bu referandumun mağlubu yoktur.
Ama galibi bütün Türkiye’dir
Bu sonucun ortaya çıkmasında desteğini açıkça ortaya koyan; siyasi partilerimizin teşkilatlarına, sivil toplum kuruluşlarımıza, hangi partiden, hangi düşünceden olursa olsun tüm hemşerilerimize ve de partimin her kademesinde görev yapan tüm arkadaşlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.
“Hayır” diyen vatandaşlarımızın ideolojik düşünceleri ağır basanlar hariç hassasiyetlerini ve endişelerini önemsiyor ve saygı duyuyoruz.
Şimdi bütün toplumu kucaklayan bir mutabakatla sivil, demokratik ve çoğulcu yeni bir anayasanın  da önü açılmıştır.
Kutsal olan insandır. Artık devlet millete hükmeden değil milletin emrinde ve hizmetinde bir yapıya doğru dönüşecektir." dedi.

 

Bu haber 2359 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz