söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİlçemizde "Reflektör Tak Görünür Ol" Kampanyası Başlatıldı


İlçemizde "Reflektör Tak Görünür Ol" Kampanyası Başlatıldı

 

Pamuk hasat sezonun başlaması nedeniyle pamuk taşıyan römorkların trafikte hareketliliği başlaması nedeniyle olası trafik kazaların önlenmesi amacıyla reflektör kullanımının yaygınlaştırılması ve önemine dikkat çekmek için hazırlanan projenin uygulanılmasına başlanıldı.

‘Reflektör Tak Görünür Ol’ adı verilen projenin uygulanmasına  ve sürücülerin bilinçlendirilmesi ile ilgili olarak Özbaşı Mahallesinde bir tören düzenlendi. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun da katıldığı toplantıda jandarma  trafik yetkilileri sürücülere yönelik yaptıkları konu ile ilgili açıklamada meydana  gelen traktör kazaların bir çoğunun traktör ve römorkların dış ışık donanımındaki aksaklıklardan kaynaklandığı ileri  sürüldü.

TUİK’nun verilere göre Söke'de 6444 trafiğe kayıtlı traktörün bulunduğu açıklanırken 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 3. maddesinin a) bendinde yazılı bulunan hususlardan, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk araçları kullanmaktan kaynaklandığı ifade  edildi. Özellikle geceleyin olası trafik kazalarının önüne geçilmesi amacıyla  ışık donanımlarının yanı sıra römorkların arka ve yan kısımlarına standartlarına uygun olarak reflektör takılmasının önemi vurgulandı.

Proje süresince traktör sürücülerine, trafik kurallarının tekrar hatırlatılması,kullandıkları roöorklara reflektör takmanın önemi hakkında toplumsal bir bilincin oluşturulması, traktörlerin karıştığı kazaların en aza indirilmesi ve reflektörü bulunmayan traktör römorkların sahiplerine imkanlar dahilinde reflektör hediye edilerek takmalarını sağlanacak.    

Projenin tanıtımı için düzenlenen törende konuşan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu trakörlerin karıştığı trafik kazalarında  özellikle ovadan,Söke'ye ulaşımda Didim-Milas Karayolun hasat sezonunda artışın dikkat çektiğini söyleyerek; ”Özbaşı Ovamızda, pamuk hasat dönminde traktör hareketliğinin yoğun olduğu mahallemiz. İster ana yola çıkılsın ister çıkmasın, romörlara takılacak basit bir işaretleme ile  başka canların korunmasını da sağlayacağını düşünüyoruz. İlçe Güvenlik Kurulunda da bu sorun dile gelmişti. Reflektör kullanımını yaygınlaştırılması için başlattığımız projeye Ticaret Borsası, Şöförler Odası, Ziraat Odası, Sivil Toplum Kuruluşları ciddi destek verdiler.” şeklinde konuştu.

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 1026 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz