söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇarşamba Pazarında Fiyatlar El Yaktı…


Çarşamba Pazarında Fiyatlar El Yaktı…

Bu hafta çarşamba pazarına giden vatandaşlar fiyatlar karşısında adeta şok oldular…

 

 

İlçemizde bayram alışverişi için çarşamba pazarına çıkan vatandaşlar yoğunluğa sebep oldu. 

Daha çok orta ve dar gelirliler uğrak yeri olan çarşamba pazarı sebze ve meyve fiyatları adeta el yaktı…

 

Ramazan Bayramı Arifesi öncesi kurulan çarşamba pazarında vatandaşlar, bayram alışverişi telaşı yaşadı..

İlçemizde bayram alışverişi için çarşamba pazarına çıkan vatandaşlar havanın sıcak olmasına rağmen yoğunluğa sebep oldu. Yoğun kalabalık bir yana vatandaşlar, fiyatlar karşısında adeta şok oldular…

 

İlçemizin birçok noktasında dün ve bugün vatandaşların bayram telaşı, alışveriş merkezlerinde ve çarşıda izdihama yol açtı. 

 

Bir yandan dolar, bir yandan euro, bir yandan altın fiyatları derken, bu hafta çarşamba pazarına giden vatandaşlar fiyatlar karşısında adeta şok oldular.

 

Eskiden Söke çarşamba pazarı Türkiye'nin 3. büyük pazarıydı. Sonrasında üzeri kapatıldı, bir yere toplandı kuş kadar bırakıldı. Eski güzelliği, havası kalmadı… Şimdi ise Söke’ye yetmiyor…

 

Dün günlerden Çarşambaydı… Ramazan Bayramı Arifesi öncesi dün kurulan çarşamba pazarında vatandaşları bayram telaşı sardı. Daha çok orta ve dar gelirliler uğrak yeri olan çarşamba pazarı sebze ve meyve fiyatları adeta el yaktı…

 

2-3 gün ard arda yağan yağmur sonrasında meyve ve sebze fiyatları da etkilendi. Ülke genelinde geçtiğimiz hafta perşembe gününden beri yaşanan yağışlı hava, önceki gün ilçemizde de etkisini gösterdi. 

 

Söke ve çevresinde önceki gün iftar saatine yakın saatlerde başlayan şiddetli yağmur, ilçenin yüksek kesimlerindeki mahalleri Çavdar, Demirçayı, Kaygıllı, Karakaya, Köprüalan, Yamaç, Ağaçlı yöresinde etkili olurken, ilçe merkezini fazla tutmadı. Ama çarşamba pazarına mal getiren özellikle köylü yerel pazarcıların ev yapımı yoğurt, peynir ve köy yumurtalarının yanı sıra meyve ve sebze fiyatlarını da olumsuz yönde etkilediği gözlendi; Pazarlarda fiyatları arttı.

 

Dün sizler için çarşamba pazarında yaptığımız gözlemde meyve ve sebze fiyatlarının yüzde yüz arttığını gördük… 

İki bölümden oluşan Söke çarşamba pazarında giyim konfeksiyon, ayakkabı ve iç çamaşırı satışı yapılan bölümde de fiyatlar artarken, rekor artış meyve ve sebze bölümünde oldu; “Fiyatlar yüzde yüz arttı…” 

 

Pazarcı esnafımızdan edindiğimiz bilgilere göre; “Ülkemizde yaşanan bayram yoğunluğu ve ani yağmur yağışları meyve, sebzeyi vurdu, bu durum pazarlarımızı da vurdu. Bunun en büyük etkeni yaşanan hava şartları, Antalya'daki yağışı, bizim pazarlarımızı da etkiledi. Antalya ve Mersin'den mal sevkiyatı aza indi. Bizim bölgemizdeki seralarda yetişen ürünler de ihtiyacı karşılayamamakta. Dolayısıyla bu da pazarlarımızı etkilenmekte. Şimdi fiyatlar yüzde yüz artmış durumda. Üreticide mahsül az olunca pazarcılarımız mal bulamamakta eldeki mallar da özellikle fiyatı etkilemektedir” şeklinde konuştular.

 

Meyve ve sebzelerin pahalı olduğunu belirten pazarcı esnafları; “Bu konuda yapacak bir şey yok. Bizim ürünlerimiz Antalya’dan geliyor. Havalar bozuk olduğunda, ve bayram nedeniyle sirkülasyon artınca mallar biraz pahalandı, özellikle patates ve soğanda büyük bir artış var. Biber 6-8 TL, Patlıcan 3-5 TL, Patates-soğan 5 TL gibi fiyatlarda. Ramazan ayı ve ardından gelen Bayram nedeniyle talepte büyük bir artış olduğundan mal yetişmiyor. Bizim de elimizden gelen bir şey yok…” şeklinde konuştu.

 

Söke çarşamba pazarında meyve ve sebze fiyatları ise; Rekor Patates ve Soğan’da 5 TL… Muz 6-8 TL arası, Elma 5 TL, Biber 3 ile 8 TL arası, Dolmalık Biber 8 TL, Patlıcan 3 ile 5 TL arası, Maydanoz - Roka - Tere demeti 1,5 TL, Marul 1,5 - 2 TL arası, Havuç 2,5 TL, Kabak 3 TL, Limon 8 TL, Domates 2,5 ile 5 TL arası, Pırasa 5 TL, Taze fasülye 8 TL, Karagöz Börülce 14 TL, Bamya 10 TL, Barbunya 6 TL, Bezelye 6 TL, Mantar 8 TL, Çilek 5 ile 7 TL arası , Kiraz 4 ile 7 TL arası satıldı…

 

"Rekor patates ve soğan’da 5 TL…"


Patates ve soğan fiyatları fırladı.. Patates ve soğana bayram öncesi ardı ardına gelen zamlar vatandaşların hem elini hemde cebini yakıyor. Hasat mevsimine rağmen son iki haftada fırsatçıların 1-1.5 liradan 5 liraya kadar yükselttiği patates soğan fiyatları pazara çıkan vatandaşları şaşırtıyor.

Özellikle dar gelirlinin vazgeçilmezi arasında yer alan patates in kilo fiyatı son günlerde tırmanışa geçti. Bir iki hafta öncesine kadar market ve pazarlarda 1-1.5 – 2 TL arasından satılan patatesin kilosu 5 liraya çıktı. Pazarda patatesin fiyatını kuru soğan takip eder oldu. 1-1.5 liradan satılan kuru soğan hasat mevsimine rağmen 5 liraya kadar çıktı.

Dağlarından yağ, ovalarından bal akan Aydın’da son zamanlarda patates ve kuru soğuna yapılan zamlar vatandaşın tepkisine sebep oluyor. Tarlada 1 liraya bile alıcı bulamayan patates ve kuru soğan pazar tezgahlarında 5 liradan satılıyor. Daha geçen hafta kilosu 1-1.5 liradan satılan patatesin hasat dönemine rağmen fiyatının bu kadar yükselmesinin fırsatçıların planı olduğunu belirten vatandaşlar, bayram öncesi sofraların tadının kaçtığını söylüyor. Vatandaşlar, soğan ambarı Acarlar ve Aydının diğer ilçeleri olmasına rağmen kuru soğan fiyatlarının ateş pahası olduğunu dile getiriyor. Sektör temsilcileri ise fiyat artışının geçici olduğunu, bayram sonrası normale dönebileceğine dikkat çekiyor.

Tezgahların arkasındaki esnaf da fiyatlardan şikayetçi. Esnaf fiyatlar arttıkça müşterinin azaldığına dikkat çekerek fiyat artışlarının asıl sebebinin mahsulden kaynaklandığını kaydetti. Esnaf, “Patates fiyatlarının artmasının sebebi hal de fiyatlar pahalı, bunun sebebi de mahsulün az olması. Mahsul fazla olsaydı, fiyatlar daha düşük olabilirdi. Fiyatlarda yaklaşık bir buçuk lira bir artış oldu ve daha da olacak gibi duruyor. Çünkü talep arttıkça ve mahsul az oldukça fiyatlar artıyor. Fiyatlar artınca da satışlar düşüyor. Müşteri fiyatları görünce 3 kilo alacağına 1 kilo alıyor ya da fiyatlara küsüp almadan gidiyor” şeklinde konuştu.

 

 

Haber: Yılmaz Salum

Foto: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 735 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz