söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBaşkan Sağel, pamuk primleri ‘1 lira 25 kuruş' olarak belirlenmelidir…


Başkan Sağel, pamuk primleri ‘1 lira 25 kuruş’ olarak belirlenmelidir…

 

Söke Ovası'nda ilk pamuk hasadının yapılmasının ardından gözler pamuk primlerine çevrildi. 

Dünyanın en iyi pamuğunun yetiştirildiği Söke Ovası'nda hasadı yapılan ilk pamuğun kilosunun sembolik olarak 80 - 100 TL'den satın alındığını belirten Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, “Pamuk sadece bir tarım ürünü değil, stratejik bir sanayi ürünüdür” dedi.

“Üreticinin rahat hasat yapması için primlerin açıklanması şart”

Gölbent ve Tuzburgazı mevkiinde gerçekleşen ilk pamuk hasadının ardından üreticilerin prim iyileştirmeleri beklediğine değinen Borsa Başkanı Ahmet Nejat Sağel, “Dünya piyasalarındaki fiyatlar, ülkemizde bu maliyetlerle bu pamuğu yetiştirmemizin zor olduğu gözükmektedir. Pamuk sadece bir tarım ürünü değil stratejik bir sanayi ürünü de aynı zamanda. Bu gözle bakıp, pamuğun iç hacimde 30 milyar dolar gibi katma değer oluşturduğu bilinmektedir. Önümüzdeki yılla ilgili pamuk primleri henüz belli değil. Bu yüzden üreticilerimizin bu konuda rahat bir hasat yapması için gerekli açıklamaların bir an önce yapılması gerekmektedir.” dedi. 

“Ülke genelinde ekilen alan 590 bin hektar seviyelerine ulaştı…”

Artan maliyetler doğrultusunda, Türk pamuğunda 2019 prim ve üretim beklentilerinin yüksek olduğunun gözlenmekte olduğunu belirten Sağel; “Ekim alanlarındaki bu düşüş, kısmen pamuk fiyatlarındaki çıkış ivmesi, diğer tarım ürünleri piyasalarındaki gelişmeler ve destekleme primindeki artışın da etkisi ile 2009 yılından sonra yükselişe geçmiştir. 2018 yılında Ege Bölgesi’nde 100 bin hektara, ülkemiz genelinde de 519 bin hektara yükselen pamuk ekim alanlarının 2019 yılında toplam 590 bin hektar seviyelerine ulaştığı tahmin edilmektedir. Ancak kütlü pamuk üretim maliyetinin gübre, ilaç, akaryakıt, tohum fiyatlarındaki artışa paralel olarak bir önceki yıla göre yüzde 40 seviyelerinde arttığı tahmin edilmektedir.” dedi.

“Pamuk primleri ‘1 lira 25 kuruş’ olarak belirlenmelidir…”

Başkan Sağel; “Daha önce de birçok kez vurguladığım gibi pamuk primi ‘1 lira 25 kuruş’ olarak belirlenmelidir. Umuyorum ki, 2019 Pamuk Hasat Dönemi’nde üreticilerimizin planları doğrultusunda prim iyileştirmeleri gerçekleştirilir ve mutlu bir sezon ile ayrılırlar. Şimdiden tüm üreticilerimize hayırlı bir hasat dönemi geçirmelerini diliyorum” diye konuştu.

 

Haber: İbrahim Ögzgezici

 

Bu haber 261 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz