söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKoçarlı'da Pekmez Ocakları Tütmeye Başladı


Koçarlı’da Pekmez Ocakları Tütmeye Başladı

 

Aydın’ın olduğu kadar Ege’nin önemli organik pekmez üretim merkezlerinden biri olarak bilinen Koçarlı’nın Bağcılar Mahallesinde yeni sezon pekmez üretimi için pekmez ocakları tütmeye başladı.

Üzüm hasat sezonun başlaması ile birlikte pekmez üretiminin yaygın olduğu 250 haneli Bağcılar Mahallesi’nde, mahalle sakinleri bir yandan kendi ihtiyaçları için bir yandan da aile bütçelerine katkı için yıllardır sürdürdükleri pekmez üretimlerine başladılar.

Sabah saat 05.00’de ocakların yakılması, üzümlerin çiğnenmesi ve ocakta saatler süren savrulma işlemi sonucu zahmetli bir işçiliğin ardından elde edilen pekmezler, tüketici ile buluşmaya başladı.

Bağcılar Mahallesinde üretilen pekmezler parkende olarak kilosu 30 TL’den alıcı bulurken, pekmez üreticilerinden mahalle sakini Mehmet Ekdi, tamamen geleneksel yöntemlerle ürettikleri pekmezin  yaklaşan kış ayı öncesi bir yandan besin olarak bir yandan da sağlık açısından taşıdığı önem nedeniyle her eve girmesi gereken bir gıda ürünü olduğunu dile getirdi.

 

Bu haber 313 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz