söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAltı Eylül Ekmek Sanayi Hizmete Açıldı


Altı Eylül Ekmek Sanayi Hizmete Açıldı

 

Altı Eylül Ekmek Sanayi Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı. Eski Rum Mahallesi Olan Kemalpaşa Mahallesi, Halk Eğitim Merkezi’nin Bir Arka Sokağında Bulunan 110 Yıllık Tarihi Mekân Anıtlar Yüksek Kurulu’nun Onayı İle Restore Edildi, Mekânı Satın Alan Şefik Arsal Ve Osman Birdal Tarihi Mekânda Ekmek Üretimine Başladı.

 

Kemalpaşa Mahallesi, Menekşe Sokak No:11’de bulunan tarihi bina Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı ile 1 Yıl önce Sökeli Mimar Dr. Turgay Avcı ve Restoratör Yüksek Mimar Bahar Nazlıay tarafından restore edildi, Söke Altı Eylül Ekmek Sanayi’ne kavuştu.

Söke’de 1980’li Yıllardan bu yana ekmek sektöründe hizmet veren mekânın ortaklarından Şefik Arsal, ”Kemalpaşa Mahallesi tarihi yapılarıyla öne çıkıyor. Satın aldığımız BU mekan tarihi bir yapı ve biz burada çok kapsamlı restorasyon çalışması yaparak mekanımızı oluşturduk. Burada üretilen değişik çeşitte ekmekler büyük marketler aracılığı ile tüketiciye ulaştırılacak. Söke’nin böyle bir mekana ihtiyacı vardı ve ortağım Osman Birdal ile bu mekanı İlçeye kazandırarak önemli bir ihtiyaca da cevap vermiş olduk, hayırlı olsun” dedi.

Sanayi Sitesi’nde ekmek fırınlarının olduğunu hatırlatan işletme ortaklarından Osman Birdal,”Sanayi Sitesi’ndeki işletmemiz küçüktü. O nedenle üretim ve çeşit kapasitemizde sınırlıydı. Söke Garnizon Komutanlığı ihale karşılığı ekmek alıyor. Fakat Söke’de ihtiyaca cevap verecek işletme bulamadıkları için ekmeği İzmir’den alıyorlardı. Biz de arkadaşım Şefik Arslan ile bu mekanı restore edip, ekmek sanayi oluşturmaya karar verdik ve ortaya da çok güzel bir mekan çıktı, hayırlı olsun” dedi.

Projenin mimarlarından Dr. Turgay Avcı,”Bu tarihi yapı günümüzde tehlike arz ediyordu.1 Yıllık proje ve restorasyon çalışmasıyla ile hem tarihi yapıyı ortaya çıkardık,hem de sosyal sorumluluk projesine imza atmış olduk.Zira tarihi yapıların bulunduğu mahallede yerel yönetim birçok tarihi mekanı restore edip turizme kazandırdı.Tarihi mekanların arasında yer alan bu işletmede bölgeye prestij bir kimlik kazandırdı,hayırlı olsun” dedi.

 

Bu haber 419 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz