söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMesleki ve Teknik Liselerin Değerlendirme Toplantısı Yapıldı


Mesleki ve Teknik Liselerin Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

 

İlçemizdeki Mesleki ve Teknik Liselere öğrenci kazanımı konusunda yapılan çalışmalar yavaş yavaş  olumlu sonuç vermeye başladı. Teknik liselerin 9’ncu sınıflarına kayıtlı öğrenci sayısı 434‘den 666’ya yükseldi.

Söke Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu’nun 2018-2019 eğitim öğretim yılı çalışmaları Kaymakamlık Konferans Salonunda yapılan toplantıda değerlendirildi. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında yapılan toplantıya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Meslek Lisesi Müdür ve  yöneticileri, Berberler Odası Başkanı Samed Can, Demirciler Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, Aydın SMMO Söke Temsilcisi Mehmet Yabancı, ilçemizdeki Meslek Liselerinde staj, burs olmak üzere destek verip paydaş olan kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Söke  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mustafa Tuncal tarafından yapılan değerlendirme sunumunda Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu (MTOYK)’nun oluşturulmasının amaçları açıklandı.

Yapılan sunumda ülkemizin 2023 vizyonuna uygun sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapmanın yegane yolu nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçmesi vurgulandı.

Bu amaçla ilçedeki mesleki ve teknik liselere öğrenci sayısının artırılması için yapılan bir dizi  faaliyetler hakkında da  bilgi verilirken,bu çalışmalar  sonunda  ilçedeki Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 91, Bağarası Çok Programlı Anadolu Lisesine 83, Fatma Tüzzehra Orhun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 102, Söke Cafer Efe Mesleki Anadolu Lisesine 180, Söke Ticaret Borsası Suat Orhon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 116 olmak üzere bu okulların 9’ncu sınıflarına toplam 666 öğrenci kaydının yapıldığı açıklandı.

Geçtiğimiz yıl 434 olan bu sayının 666 yükselmesinin yine de yetersiz olduğunu söyleyen Kaymakam  Tahsin Kurtbeyoğlu; ”Bu artışın içinde sınıf tekrarı öğrencilerimizin de olduğu düşünüldüğünde meslek liselerimize çok fazla artış yok. Bunun sebebini iyi analiz etmemiz  lazım.” dedi.

Söke Demirciler Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu meslek liselerine yönlendirmenin daha alt sınıflardan başlanılması  gerektiğini dile getirirken, Söke Sanayi Sitesinde çırak bulmakta da zorlandıklarını dile getirdi.

Aydın SMMO Söke Temsilcisi Mehmet Yabancı da meslek liselerinde bazı derslere o meslek  erbaplarında girerek eğitime katkı yapabileceklerini dile getirirken meslek lisesi çıkışlılara üniversite sınavlarında  ek puan verilerek daha cazip hale getirilebileceğini dlle getirdi.

Toplantıda söz alan Söke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Aygün de, Söke Mesleki  ve Teknik Liselerde faaliyetlerin ve öğrenci sayısının bir çok ilçeden ileride olduğunu dikkat çekerek; ”Kız öğrencilerimizin teknik liselere tercihleri düşük. Okullarımıza kız öğrencilerimizde çekmek istiyoruz”şeklinde  konuşurken kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’na katkı ve destekleri nedeniyle  teşekkür etti.

 

Bu haber 259 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz