söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi6. Beyaz Altın Deve Güreşi Festivali büyük ilgi gördü…


6. Beyaz Altın Deve Güreşi Festivali büyük ilgi gördü…

 

6. Beyaz Altın Deve Güreşi Festivali eski Özbaşı yolu girişinde yapılacak.

Söke Deve Güreşi Kültürünün üssü olmaya devam ediyor. 8 Aralık Pazar Günü Söke Deveciler Derneğince sezonun en geniş katılımlı deve güreşi olan 6. Beyaz Altın Deve Güreşi Festivali büyük bir katılmıya gerçekleşti.

Eski Özbaşı yolu üzerinde yapılan deve güreşlerine Ege‘nin dört bir yanından gelen ünlü güreş develerinin mücadelesinde deve güreşi tutkunları keyifli bir hafta sonu geçirdiler.

Başta Ege olmak üzere Akdeniz ve Marmara Bölgesinde yörük kültürü olarak bilinen kış aylarının vazgeçilmez etkinliklerin arasında yer alan Deve Güreşinde heyecan bu kez Söke’de yaşanıldı. Söke  Deveciler Derneğince, Söke-Bodrum Çevre Yolu Eski Özbaşı Yolu Kavşağında yapılan güreşlere başta Aydın ve ilçeleri olmak üzere Ege’nin dört bir yanından yaklaşık 120 ünlü güreş devesi katıldı.

Yapılan duaların ardından başlayan güreşleri yaklaşık 4 bin güreş sever izlerken dernek başkanı  Mehmet Yavaş, deve güreşi kültürünün yaşatılmasına katkı yapan deve sahiplerine, seyircilere ve destek veren kuruluşlara teşekkür etti.

“Vali Köşger İl Kez Deve Güreşi İzledi”

İlçemizde düzenlenen 6. Beyaz Altın Deve Güreşi Festivali’ne protokolün de ilgisi yüksek oldu…

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Belediye Başkanı Levent Tuncel, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, AK Parti, il Başkanı Ömer Özmen’nin de izlediği güreşler ilgi gördü.

Söke’deki deve güreşlerini izleyen Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, ilk kez deve güreşi festivaline katıldığını dile getirdi. Festivalin tanıtımının yapılması gerektiğini belirten Vali Köşger, benzeri etkinliklerin Aydın turizmine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

 

Haber: İbrahim Ögezici

 

Bu haber 406 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz