söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYarıyıl “Sömestr” Tatili Başlıyor…


Yarıyıl “Sömestr” Tatili Başlıyor…

 

Türkiye genelinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci yarıyılı için son ders zilinin çalmasıyla birlikte, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 23 milyon öğrenci ve 960 bin öğretmen yarın yarı yıl “Sömestr” tatiline giriyor… 

17 Ocak-2 Şubat 2020'deki sömestr tatilinin ardından ikinci dönem 3 Şubat 2020 Pazartesi günü başlayacak.

 

“Aydın genelinde 181 bin 374 öğrenci tatile çıkacak”

2019-2020 eğitim öğretim yılı birinci yarıyılının son ders zili bugün çalacak. Aydın ili genelinde okul öncesinde 17 bin 794, ilkokullarda 54 bin 898, ortaokullarda 58 bin 687, liselerde 48 bin 644 ve özel eğitim sınıflı okullarda ise bin 351 öğrenci ile toplam 846 okulda eğitim öğretim gören 181 bin 374 öğrenci karne alacak. Öğrenciler, 14 bin 639 öğretmen ile birlikte ikinci dönemin başlayacağı 3 Şubat 2020 tarihine kadar yarıyıl tatiline girecek.

 

“Söke’de 21 bin 393 öğrenci, 1701 öğretmen ve eğitim görevlisi tatile çıkıyor…”

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sona ermesi nedeniyle Söke İlçe Kaymakamlığı Bağarası Kemalpaşa İlkokulu'nda saat 14:00'de ve Bağarası Anaokulunda saat 14:30 da İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı’nın katılımıyla karne töreni düzenlenecek.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sona ermesiyle Söke’de 82 resmi, 21 özel okul olmak üzere toplam 103 okulda  yaklaşık 21 bin 393 öğrenci tatile çıkıyor. Bununla birlikte 1701 öğretmen ve eğitim görevlisi iki hafta sürecek tatile çıkıyor. 

 

Tatilin ardından eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 3 Şubat Pazartesi başlayacak ve 19 Haziran 2019 Cuma günü eğitim ve öğretim yılı sona erecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 2020-2021 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2020 Pazartesi başlayacak.

 

“İkinci Ara Tatil Nisan Ayında “

6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

“15 Tatili verimli geçirmenin yolları”

 

Sömestr tatili (15 Tatil) de çocuklar neler yapmalı. 15 tatili verimli geçirmenin yolları neler? İşte Sömestr tatili içinde çocukların ve velilerin yapması gerekenler; Mutlaka bir tatil programı hazırlayın. Ailenizle birlikte tatil yapın. 15 tatilde kitap okumayı ihmal etmeyin. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın. Çocuklar için sosyal faaliyetler (tiyatro, sinema, konser, spor vb) düzenleyin.

“Karnesi kötü gelen çocuk yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmeli?”

Çocuklarınızın karnesinde düşük notlar olsa bile tatilde dinlenmesine ve eğlenmesine izin vermelisiniz. Başarısız olduğu dersleri sürekli çocuğunuza hatırlatıp, tatilden mahrum edip, onun keyif alacağı zamanını zehir etmemelisiniz.

Bunun yerine çocuğunuzla birlikte akademik başarısını arttırmak için çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Çocuğun gelişimsel ve akademik durumuna göre tatilde olduğunu göz önünde tutarak oyun oynamaya uzun süre zaman ayırmanız gerekir. Unutmayın ki öğrenme sadece masa başında soru çözerek olmaz.

Çocuklar oyun oynayarak da öğrenebilirler. Bu nedenle; çocuğunuza oynayarak öğreneceği etkinlikler seçebilirsiniz."

“Başarılı karne nasıl ödüllendirilmeli?”

Okulöncesi çağında olan çocuklara ödül olarak istekleri doğrultusunda hediyeler alınabilir ve ilgi duyacakları eğlence merkezlerine götürülebilir. Aktif olarak katılabilecekleri etkinlikler planlanabilir. 

İlköğretim seviyesindeki çocuklarla birlikte aile içinde karar verilip mümkünse tatilin bir kısmında seyahat planları yapılabilir. Gidilecek yerlerin tarihi, kültürü hakkında bilgiler araştırılabilir ve paylaşılabilir. Bu paylaşımların insanları mutlu ettiğini ve aile içi dayanışmanın verdiği güçle çocuklarda başarma güdüsünün kuvvetlendiğini söyleyebiliriz. Farklı kültürlerle tanışmak yeni kazanımlar, yeni bakış açıları sağlar. Çocuğun hayal dünyasını geliştirmesi, özgür düşünebilmesi, zihin açıklığı, yaratıcılığı yeni öğrenmelere yol açar, motivasyonu artar.

İleri yaş seviyesinde olan öğrenciler ise kendi arkadaş grupları ile birlikte planladıkları etkinliklere katılabilirler. Aile dışında sosyalleşmeleri ve dış dünyaya açılma istekleri kişilik gelişimleri açısından desteklenmeli.

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 82 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz