söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEğitim-Sen, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının 1. yarısını değerlendirdi


Eğitim-Sen, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının 1. yarısını değerlendirdi

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim-Sen Söke Şube Başkanı Murat Karayeğit, 2018/19 eğitim öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi.

Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan ve katlanarak artan sorunları dile getiren Karayeğit; açıklamasında özetle şunları söyledi; "Eğitimde ticarileşme ve dinselleşmeyle başladığımız bir yılın daha yarısına geldik. Okullarımızın fiziki yapı ve donanım eksiklikleri, kalabalık sınıflar, taşımalı eğitim, çocukların dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi, çocukların taciz ve istismara uğraması, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik uygulaması, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu gibi birçok sorun 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında da devam etmektedir. 4+4+4 düzenlemesinin yaşama geçirilmesinin 8. yılı olması nedeniyle bu yıl LGS’ye girecek öğrenci sayısı yüzde 50 artış gösterecektir. MEB bu durumu mutlaka göz önünde bulundurarak gerekli tedbirleri biran önce almalıdır. Bu yıl yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA 2018 sonuçları Türkiye’de eğitimin durumunu ortaya koymuştur. Türkiye, 37 OECD ülkesi arasında okuma becerilerinde 466 puanla 31'inci; Matematik okuryazarlığında 454 puanla 33'üncü, Fen bilimlerinde 468 puanla 30'uncu olması eğitim sistemimizin durumunu gözler önüne sermektedir. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk yarısında ekonomik kriz nedeniyle çok sayıda özel okul kapısına kilit vurmuş, çok sayıda öğrenci ve öğretmen mağdur edilmiştir. Yaşanan sorunlar kamu kaynaklarının devlet okulları için kullanılması yerine özel okullara teşvik adı altında aktarılmasının ne kadar yanlış olduğunu bizlere göstermiştir.  Devlet, özel okullara desteğini sürdürürken; ailelerin eğitim harcamaları artmaya devam etmekte, veliler eğitim masrafları altında daha da ezilmektedir.

Geçmişten ders almayanlar dini cemaatleri eğitim sistemine dahil ederek ‘paralel’ eğitim uygulamalarını devam ettirmektedir. Yapılan protokollerle okullar tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi haline getirilmeye çalışılmakta; çocuklarımız çağdaş, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaştırılmaktadır. Eğitim emekçisi öğretmenler angarya niteliğindeki işlerle uğraştırılarak, asli görevleri olan öğretmenliği yapamaz hale getirilmektedir. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk yarısında eğitim alanında yaşanan gelişmeler, MEB’in eğitimin yapısal sorunları çözmek gibi bir derdinin olmadığını göstermiştir. Tüm bunlara rağmen biz eğitim ve bilim emekçileri, öğrenci ve velilerimizle birlikte kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız."

 

Bu haber 341 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz