söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke CHP'den jeotermal tepkisi


Söke CHP’den jeotermal tepkisi

 

CHP İlçe Başkanı Özcan, “AKP iktidarı yenilenebilir enerji adıyla hayatın kaynağını yok etmekte yarış ediyor” 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, Aydın’da tartışma konusu olan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) hakkında açıklamalarda bulundu.

Aydın’daki AK Partili iktidar temsilcilerinin JES hakkındaki söylemlerine tepki gösteren CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, yaptığı açıklamada; “Büyük Tarihçi Herodot’un binlerce yıl öncesinden dediği “Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” büyük tehdit altında... Sayın valimizin dediği gibi o yolcu biz hancıyız onun için kendisinden daha  temkinliyiz, daha önemsiyoruz.” dedi.

“Havamızı doğamızı kirletmek istemiyoruz”

Jeotermal Santrallerinin zehirli suyu Menderes Nehrine bağlanan dere kollarına bırakılmakta olduğunu vurgulayan CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan; “Jeotermal Santrallerinin enjeksiyon kısmını uygulamamakta ve zehirli suyu Menderes Nehrine bağlanan dere kollarına bırakmaktadır, bu sebeple öncelikle ilimizde kanser vakalarında yükseliş olduğu gibi, incirdeki analizlerde kükürt oranının yükselmesi ürünün dalında kurumadan çürümesi gibi sorunlar gözükmektedir. Havamızı doğamızı kirletmek istemiyoruz. Yine yolcuları ilgilendirmeyen bir konu işte. Hancıların kanayan yarası; kimyasal açıdan yüklü olan suyun döküldüğü Büyük Menderes Nehrinin beslediği tarım alanlarındaki faciayı ve yer altı içme sularının kirlenmesini getirmektedir. İşini düzgün yapıyorlarsa bu sonuçlar nereden çıkıyor. AKP iktidarı yenilenebilir enerji adıyla hayatın kaynağını yok etmekte yarış ediyor. Özellikle Jeotermal enerji namıyla yaptıkları ile yaşadığımız bu güzel memleketi yok etmekle meşgul. Yolcunun derdi bir biz hancıların öylemi havadan sonradan birde suyumuza göz diktiler.  Turizm, tarih ve doğa cenneti Didim; kurulması planlanan balık çiftlikleri ve su ürünleri OSB yatırımları ile tehdit altında... Sürdürülebilir olmayan bu yatırımdan tek bir hedef var; yolcuların hayallerine bölge potansiyelini kurban etmek var. ekolojik yaşama darbe vurma hevesi, bölgenin turizm ve doğa potansiyelinin en büyük düşmanıdır.Yaşadığımız her ortamı kirleten, ağaca düşman, canlıya kin ve kadına nefretle bakan AKP iktidarı ve onun otobüsünün yolcuları bunları kendilerine hak görmektedir. Aydının doğasına denizine turizmine yaşamına göz koylanlar bilmemiler ki;  yuvasını yıktığı kuş, doğasından ettiği balık, ağaca zehir solutan hava ve insanlığı hasta eden iklim onları  yenecektir. Doğanın bu galibiyeti yalnız AKP iktidarını değil yolcuları da yenecektir.” ifadelerini kullandı…

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 134 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz