söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke'de Uğur Mumcu Törenle Anıldı


Söke’de Uğur Mumcu Törenle Anıldı

 

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, öldürülmesinin 27’ncı yıldönümünde Söke’de anıldı. Anma töreni Söke Uğur Mumcu Parkı'nda gerçekleştirildi. Eğitim- Sen, DİSK, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Alevi Kültür Derneği, Eğitim-İş Sendikası’ndan oluşan Söke Emek Sanat Kültür Platformu tarafından düzenlenen anma törenine; CHP İlçe yöneticileri, İYİ Parti İlçe yöneticileri, Söke Belediye Başkan yardımcısı Veli Devrim Yerli ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Anma töreni demokrasi şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Katılımcı topluluk adına basın açıklamasını Eğitim Sen Söke Temsilcisi Murat Karayeğit yaptı. Karayeğit açıklamasında; “Tarih 24 Ocak 1993 Bundan 27 yıl öne hunharca katledildi, Uğur Mumcu. Onu katledenler, bedenine kast etmenin ötesine geçemediler, geçemeyecekler. Uğur Mumcu’nun düşünceleri, uyarıları tüm Atatürkçü, devrimci, ilerici ve aydınların belleğinde dipdiri durmaktadır. Bazı cinayetler siyasal motivasyonla gerçekleşir. Demokratikleşmenin, laikleşmenin, adaletin önünü kesmek için tekçi ve otoriter rejimlerin sürdürülmesine hizmet ederler. Uğur Mumcu, Musa Anter, Hrant Dink, Muammer Aksoy, Metin Göktepe, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Onat Kutlar gibi kör karanlığa ve zulme karşı mücadele eden, yüzlerce aydın, bilim insanı, devrimci ve demokrat insanımızı bu nedenlerle katlettiler. Katledilen gazeteci, düşünür, aydın, hak savunucusu, Türkiye’nin kültürel, düşünsel renkleri ve toplumsal vicdanlarıydı. Hedef alınan öncelikle bu gazeteci, aydın, düşünür ve hak savunucularının dile getirdikleri hakikatlerin üstünü örtmekti. Hakikatlerden ve güzelliklerden korkuyorlardı. Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz “Adalet ve Demokrasi Haftası” boyunca, Adalet ve Demokrasi isteğimizi kararlılıkla ortaya koyarak, tam bağımsızlık ilke ve inancıyla her türlü gerici, baskıcı ve sömürücü güce karşı koyacağımızı; ülkemizde yaşanan hırsızlıklar, haksızlıklar, yolsuzluklar karşısında suskun kalmayacağımızı, aydınlarımızı tüm devrim şehitlerimizi unutmayacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Soğuk havaya rağmen katılım yoğun olması dikkat çekerken, gerçekleştirilen anma töreninde katılımcılar Uğur Mumcu anıtına karanfiller bıraktı. 

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 155 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz