söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAtina'dan Geldi Söke'de Atalarının Evini Aradı


Atina’dan Geldi Söke’de Atalarının Evini Aradı

Anastasia, atalarının evlerini Kemalpaşa Mahallesi’nin sokaklarında aradı…

 

Yunanistan’nın Başkenti Atina’da bir alışveriş merkezinde yöneticilik yapan Anastasia Sokenu Kaqantaph, mübadele ile Söke’den Yunanistana‘a göç eden atalarının evlerini, eski bir Rum mahallesi olan Kemalpaşa Mahallesi’nin sokaklarında aradı.

 

Tatili için İzmir’e gelen Atinalı üç çocuk annesi Anastasia Sokenu ‘Sökeli’ Kaqataph, daha  önce sosyal medyada yayınlanan videolardan yola çıkarak Söke’de Giritlice bilen İbrahim Akkaya’ya ulaşmak için Söke Belediyesi ile kurduğu bağlantı sonrası Akkkaya ailesine ulaştı.

Kısa süreliğine Akkkaya ailesinin Fevzipaşa Mahallesindeki evlerine konuk olan Yunanlı yönetici, mübadele ile Söke’den Atina’ya göçen dedesinin yaşadığı evi, babası Yorgo Sokenu’nun kendisine anlattığı hikaye ve tariflerle bulmak istediğini dile getirdi.

 

Kurtuluş Savaşı öncesi Rum Mahallesi olarak bilinen ve 9 Şubat 1924 Tarihinde Atatürk’ün ilçeye  gelmesi ile ismi Kemalpaşa Mahallesi olan mahallede kendisine yardımcı olan İbrahim Akkaya ile  birlikte Şehit Cafer, Gündoğdu, Alay Sokakta atalarının evini aradı.

Dedesinin Söke’de canlı hayvan alım satım işi yaptığını öğrendiğini söyleyen Anastasia Sokenu Kaqantaph; ”Dedemler Söke’den göç ettiği için soy isimleri Sokenu ‘Sökeli’ adını almış. Babamdan dedemlerin Söke anılarını dinlerken bir gün onların yaşadıkları toprakları görmeyi kendime hedef seçtim. Kısmet bu güneymiş. Evi tam olarak bulamadım ama  babamın bahsettiği çınarlı kahveyi buldum.”dedi..

Söke’de atalarının doğup büyüdükleri evi ararken çok duygulandığını sözlerine ekleyen Anastasia Sokenu Kaqantaph, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel ile de bir araya geldi.

Sökelilerin gösterdikleri sıcak ilgi ve konukseverliğe çok teşekkür eden Atinalı işletmeci bundan sonra Söke’yi daha sık ziyaret etmek istediğini sözlerine eklerken Söke Belediyesi’nin Restorasyon çalışmaları ile Kemalpaşa evlerine sahip çıkmasından duyduğu memnuniyetini de dile getirdi.

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 249 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz