söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSivas'ta yitirilenler Söke'de anıldı…


Sivas’ta yitirilenler Söke’de anıldı…

Söke Alevi Kültür Derneği Başkanı Şevki Kaya; “Katliam ateşi 27 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor…”

 

Söke Alevi Kültür Derneği’nde yapılan törende Madımak Oteli katliamında hayatlarını kaybedenler anıldı…

2 Temmuz 1993’de Sivasta Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılan yazar ve sanatçıların kaldığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu hayatını kaybedenler için Söke’de anma töreni düzenlendi. Törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan ve yönetim kurulu üyeleri ile Alevi Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Söke Alevi Kültür Derneği’nin bahçesinde yapılan anma töreni, dernek yöneticilerinden Cafer Şahin’nin açılış konuşması ile başladı. Anma töreninde Madımak’ta hayatlarını kaybedenlerin isimleri tek tek okunurken, Söke Alevi Kültür Derneği Başkanı Şevki Kaya, 27 yıl geçmesine rağmen hayatlarını kaybedenlerinin acılarını yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 27 yıl geçtiğini, katliam ateşinin yürekleri yakmayı sürdürdüğünü dile getiren  Dernek Başkanı Kaya,  yaptığı konuşmada; ”Bundan tam 27 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Sivas Madımak otelinde çoğunluğu Alevi inancına sahip 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak hayatını kaybettiği katliamı üzüntüyle anıyoruz. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 27 yıl geçti. Katliam ateşi, yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Tarihte insanlığı hedef alan Kerbela’dan beri en acımasız kıyımlardan biri olan Madımak katliamı insanım diyen, insan olma onuru taşıyan herkesin içinde hiç dinmeyecek bir acı ve hiç kapanmayacak bir yara bırakmıştır. Ve o yara hala kanamaktadır. O gün Sivas’ta insanın insanca yaşaması için mücadele eden canlara kıyılmamıştır. O gün Sivas’ta, Madımak Oteli’nde insanlık yakılmıştır, su, ateş utanmış, halk düşmanı yobazlar utanmamıştır. Sivas katliamı Türkiye‘nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasiye, halkların kardeşliğine, eşitliğe, özgürlüğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.” dedi.

Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu acı olayı, benzerlerini yaşamamak için asla unutmayacağız, diyen Kaya; “Mustafa Kemal Atatürk ve onun getirdiği çağdaşlığı, yurtta sulh cihanda sulh kavramını, laiklik ilkesini hazmedemeyenlerin halkımızı alevi - sünni mezhep bataklığına çekerek, insanımızı kutuplaştırmaya çalışan, Kerbela’da İmam Hüseyin’i katledenlerle mezhep savaşlarıyla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren, IŞİD adıyla kendilerinden olmayan insanları boğazlayanlar ve onlara destek verenler, Madımak’ı ateşe verenlerle aynı zihniyettedir. Ülkemize kurulan emperyalist tuzakları bütün açıklığıyla görüyoruz. Bu tuzaka düşmemek için bütün. İnsanlığı bu yobazlığa tekrar kurban vermemek için o zihniyetle her alanda ve her koşulda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu bizim insanlığa olan borcumuzdur. Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu acı olayı, benzerlerini yaşamamak için asla unutmayacağız. “şeklinde konuştu.

Anma töreni yerel sanatçılar Övgü İpek ve Fırat Mert’in ezgileri ile sona erdi.

Koronavirüs salgını tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında geçtiğimiz yıllara göre daha az katılımla gerçekleştirilen anma töreninde hijyen, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulduğu görüldü.

 

Bu haber 805 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz