söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi

İbrahim Özgezici’nin Kaleminden;

KENTLİLİK BİLİNCİ

 

Söke giderek nüfusu yoğunlaşan bir şehir. Büyükşehir sınırları içine dahil olduğu andan itibaren 49 mahallesi ve 120 bin nüfusuyla da bölgenin önemli şehirlerinden birisi. İlçenin geniş bir alana yayılan yüzölçümü ve sahip olduğu konum irili ufaklı sorunları da beraberinde getiriyor. Söke-Milas-Bodrum Karayolu ve Söke-Kuşadası çevre yolu neredeyse şehrin içinden geçiyor. Özellikle yaz aylarında artan yoğun trafik ilçenin ana sorunlarından biri haline geliyor. Zamanla, akıllı kavşak projeleri, sinyalizasyon ve genişletilmiş yollar ile çözüm yolları aranmışsa da günümüzdeki araç yükü bu önlemleri yetersiz hale getiriyor. Şehir içindeki araç sayısının da son elli yılda çok hızlı artmasıyla (TÜİK 2020 Haziran ayı verileriyle Aydın’daki araç sayısı 464 bin 459) Söke’de ise rakam 2017 yılı sonu itibariyle 47 bin 171. Buna ortalama yıllık 2 bin araç artışı dahil değil. 

Böylesine yoğun araç sayısı zaten kısıtlı caddeye sahip ilçemizde trafik ve otopark sorununu da beraberinde getiriyor. İhtiyaca göre; kapalı, çok katlı, yeraltı ve açık olmak üzere, değişik büyüklükte ve şehrin farklı alanlarında otopark ihtiyacı ortaya çıkıyor. Günümüzde başta Çarşamba pazarı ve şehir içindeki diğer irili ufaklı park alanları bu ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Hem ilçe belediyesinin hem de büyükşehir belediyesinin bu konuda ileriye dönük çalışmaları olduğunu biliyoruz.

Kısa mesafelere araba ile gitme alışkanlığımız da düşünülünce bize de düşen sorumluluklar var tabi ki. Araç yoğunluğunu en aza indirmek için toplu taşımaya, ya da aynı bölgede çalışan insanların, her gün birine ait özel araçla işyerlerine ulaşmaları gibi basit çözümlerde bizim sorumluğumuzda. Sadece dert yanarak sorunları çözemeyiz. Evet otopark, sinyalizasyon, trafik levhası, dar veya geniş caddeler, kaldırımlar talep edeceğiz. Ama bunun yanında da kendimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Şehir içindeki araç sayısının azalması hem trafiği, hem gürültü, hem de egzoz gazını azaltacaktır. 

 

 

KÖPRÜBAŞI

 

Albayrak Caddesi ile İstasyon Caddesini birbirine bağlayan köprü ilçemizin en işlek, aynı zamanda en sorunlu bölgesi. Bu köprüde, köprünün kendine has konumu nedeniyle trafik de ters yönden sağlanmakta. Böyle olunca da, genel alışılagelmiş trafiğin aksine bir işleyiş söz konusu. Özellikle yaz aylarında artan araç trafiğinin büyük çoğunluğunu ilçemizden transit geçen yerli turistler oluşturuyor. Garajdan köprüye doğru yaklaşan araçlar için herhangi bir uyarı levhası olmadığı için de, araç sürücüleri haklı olarak ters akan trafik yönüne girmek zorunda kalıyorlar. Bu da zaman zaman küçük kazalara ya da trafiğin kilitlenmesine yol açıyor. Bu bölgeye yaklaşan sürücüleri işaret levhalarıyla 50 şer metre aralıklarla uyarmak gerekiyor.

Ayrıca aynı köprünün bir başka problemi de Albayrak caddesine doğru geçmek için köprü sonunda bekleyen araçlar oluşturuyor. Köprüden karşı caddeye geçmek için, önlerinden akan trafikten kontrollü geçmeleri gerekiyor. Bunun için de araç sürücüleri sağ yönlerinden garaj bölgesine doğru ilerleyen araç trafiğini görmek zorunda. İşte tam bu noktada görüşlerini engelleyen levhalar nedeniyle görüşleri sıfıra düşüyor, kapanıyor. Sürücüler de köprüyü neredeyse yarım araç, hatta bazen bir araç boyu terkedip, akan trafiğe giriyorlar. Bu da sıklıkla trafik akışını ve sürücü ile yolcuların hayatlarını tehlikeye atıyor. 

Oysa burada da görüşü engelleyen levhalar sökülerek, ya da sürücülerin trafiği görmelerini kolaylaştıracak trafik aynaları yerleştirilerek olası kazaların önüne kolayca geçilebilir.

 

 

Ana başlığımız “kentlilik bilinci”ydi. Peki nerede kentlilik bilinci derseniz. Kentlilik bilinci yakınmakla, dert yanmakla, eleştirmekle değil, kendimizi de sorunun ve çözümün bir parçası olarak görmekle başlar. Negatif olmak her zaman kolaydır. Bu kentte yaşayan insanlar olarak pozitif yaklaşımlara, pozitif davranışlara ihtiyacımız var. Birlikte çözemeyeceğimiz sorunlara sahip değiliz

 

 

Bu haber 440 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz