söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKoronavirüs denetimleri yapıldı…


Koronavirüs denetimleri yapıldı…

İlçemizde "Sağlık için hepimiz için" sloganı ile Korona tedbirleri denetimi gerçekleştirildi 

 

İçişleri Bakanlığının genelgesi kapsamında Kaymakam Soner Zeybek’in bizzat yapılan denetimleri yerinde takip etmesiyle "Sağlık için hepimiz için" sloganıyla ilçemizde bugüne kadarki en kapsamlı Kovid-19 denetimi gerçekleştirildi. Koronavirüs denetimleri kapsamında ilçemizde bulunan esnaflar da denetlendi. Kaymakam Soner Zeybek, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan ve ilçemizdeki ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile ilgili meslek odalarının temsilcilerinin katıldığı denetimler sırasında Kaymakam Zeybek, esnaflara sosyal mesafe ve maske konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. 

Bugün ilçemiz genelinde Kaymakam Soner Zeybek’in bizzat katılımıyla, belediye başkanı, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik gibi) katılımıyla "Sağlık için hepimiz için" sloganıyla bugüne kadarki en kapsamlı Kovid-19 denetimi gerçekleştirildi. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatılan denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verildi. 

 

“Denetim sloganı "Sağlık için hepimiz için" olarak belirlendi”

Yapılan denetimler kapsamında, konaklama tesisi, alışveriş merkezi, pazar yeri, sosyete pazarı, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yeri, berber/kuaför/güzellik merkezi, internet kafe/salonu ve elektronik oyun yeri, park/piknik alanı, lunapark/tematik park ve taksi durakları ile şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ve taksiler başta olmak üzere tüm yaşam alanlarını kapsayacak şekilde yapıldı. 

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri gibi) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenerek denetimler gerçekleştirildi. 

Vatandaşların yoğun olduğu yerlerde denetimlerin yapıldığını dile getiren İlçe Kaymakamı Soner Zeybek denetimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yapılan bu denetimlerde önceliğimiz rehberlik. İş yerleri ve vatandaşlarımıza uyulması gereken kurallar anlatılıyor. Tedbirlerin alınıp alınmadığı, kurallara uyulup uyulmadığına dikkat ediyoruz. Pandemi süreci devam ediyor, bu nedenle tedbiri elden bırakmamak lazım. Bilindiği gibi en küçük rahatlamada vaka sayılarının arttığını görüyoruz. Sökeli vatandaşlarımızın kendileri ve çevreleri için kurallara uymalarını tedbiri elden bırakmamalarını istiyoruz” dedi.

Bayram tatili nedeniyle ülke genelinde Koronavirüs vaka sayılarında artışların olduğunu da dikkat çeken Kaymakam Zeybek; “Tedbirleri asla elden bırakmamız lazım. Söke olarak da pandemi sürecinde iyi şeyler yapılmış, önlemler alınmış. Nüfusa göre çok olumlu sonuçlar alınmış. Tehlike geçti algısını bir kenara bırakarak tedbirlere uyarılara dikkate almak zorundayız.” şeklinde konuştu. 

 

“Başkan Vekili Ceylan, Denetimlere Katıldı”

Söke'de yapılan Koronavirüs  denerlemelerine Söke Belediye Başkan Vekili Mehmet Arif Ceylan, Başkan Yardımcıları Veli Devrim Yerli ve Mustafa İberya Arıkan katıldı. 

Denetim ekiplerinde Emniyet ve Jandarma’dan güvenlik güçleri de bulundu. Ayrıca denetim çalışmalarına Söke Belediyesi’nin çeşitli birimlerinden personeli ve araçlarıyla destek verdi.

Yapılan denetimlerde işyerleri sahiplerine temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler anlatıldı. Kurallara uymayan işyerlerine gerekli uyarılar yapıldı.

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 310 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz