söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEğitim-Sen'den 2020-2021 eğitim öğretim yılı sene başı değerlendirmesi…


Eğitim-Sen’den 2020-2021 eğitim öğretim yılı sene başı değerlendirmesi…

 

Eğitim-Sen Söke Şube Başkanı Murat Karayeğit; “Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir…” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim-Sen Söke Şube Başkanı Murat Karayeğit, 21 Eylül 2020 Pazartesi başlaması planlanan okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek eğitim konusunda değerlendirmede bulundu.

Eğitim-Sen Söke Şube Başkanı Murat Karayeğit’in açıklaması şöyle; “ Kovid-19 salgını dünyada ve ülkemizde bütün hızla yayılmaya devam ederken, sağlık, eğitim ve çalışma yaşamı başta olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarını olumsuz etkilemeye devam ederken. 2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek eğitim seyreltilmiş olarak 21 Eylül tarihinde başlayacaktır. Diğer kademelerdeki eğitim “uzaktan eğitim” yolu ile sürdürülecektir. 

Eğitim Sen olarak sürecin başından itibaren eğitimin yüz yüze devam etmesi gerektiğini ısrarla vurgularken, uzaktan eğitimin var olan eşitsizlikleri daha da derinleştireceğini belirtmekteyiz. Yüz yüze eğitime geçilmesi için salgının belirli oranda bastırılması, okullarda sağlık riski oluşmasını engelleyecek gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve okulların tam güvenli olarak açılması gerektiğini ısrarla vurgulamaktayız. Yaptığımız tüm uyarılara rağmen yüz yüze eğitim içinde,  uzaktan eğitim içinde gerekli hazırlıkların yapıldığını maalesef göremedik.  

Okulların açılması planlanırken, özel okul ve devlet okulları için farklı uygulamaların gündeme gelmesi, okullar ve öğrenciler arasındaki eşitsizliği daha da derinleştirecektir. Bazı özel okullarda 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanmıştır. Özel okullar yüz yüze eğitime geçerken, MEB’in gerekli hazırlıkları yaparak bunu başaramamasını kabul etmek mümkün değildir. Eğitim de fırsat eşitliği ortadan kalkmakta ve eğitim parayla alınan bir hizmet haline dönüşmektedir.

İktidar ve MEB salgın karşısında sürekli hazır olduklarını, gerekli önlemleri aldıklarını iddia ederken, aradan geçen 6 aylık sürede okulların açılması için hangi somut önlemlerin alındığı belli değildir.  Bu süreçte Eğitim Sen olarak önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz; 

Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için ücretsiz ve güvenli servis olanağı sağlanmalıdır.

Okullar açılmadan önce fiziksel mesafe ve hijyen planlaması yapılmalıdır. Devlet okullarında bir sınıfta en fazla 12 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalıdır.

Atıl kamu binalarında düzenleme yapılarak buralardan derslikler oluşturulmalıdır.

Okulların çoğunda temizlik ve hijyen sorunu yaşanmaktadır. Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden güncellenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ek bütçe oluşturulmalıdır.

Bütün eğitim kurumlarında sağlık birimleri oluşturulmalı, yeterli sayıda doktor ve hemşire görevlendirilmelidir. Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır.  Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmadır. Uygun koşullar sağlandığında yüz yüze eğitim için önemli oranda öğretmen ihtiyacı olacaktır. Yeterli sayıda öğretmen ataması kadrolu, güvenceli olarak yapılmalıdır.

Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir.  Umarız 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı için gerekli tedbirler biran önce alınır.  Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, işimize, ekmeğimize, geleceğimize ve öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkmayı sürdüreceğiz.

 

 

Bu haber 1769 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz