söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBaşkan Sağel tarımsal ürünleri değerlendirdi


Başkan Sağel tarımsal ürünleri değerlendirdi

“Doğal ürünlere artan ilgi taklitlerini de çoğalttı…”

 

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel, Söke Ovası’ndaki tarımsal ürünlerin durumunu değerlendirdi.

Söke Ovası’nda 2020-2021 sezonu için 80 bin dekar alana buğday ve 40 bin dekara yakın alana yem bitkisi ekimi yapıldığını söyleyen Sağel; “Geçen yıllara göre bu orana bakacak olursak üretici ve tüketicinin memnuniyetini karşılayacağı kanaatindeyim. Topraklarımızı iyi değerlendirdiğimizi görmek ve üretimi arz talebi karşılayacak düzeye getirme isteği bizleri sevindirmektedir. Topraklarımızı çok iyi değerlendirip ona göre kullanmalıyız. Aksi takdirde dışa bağımlılıktan kurtulamayız. Topraklarımızdan en üst seviyede verim almak için tarımda planlama ve modernleşmeye açık olmamız gerekmektedir.” dedi.

“Doğal ürünlere artan ilgi taklitlerini de çoğalttı…”

Korona virüs pandemisi sürecinde, doğal ürünlere olan talebin yükselmesiyle taklit ürünlerin çoğaldığına dikkat çeken Sağel;

“Biliyorsunuz ki pandemi sürecinde, doğal ürünlere olan talep arttı. Bununla birlikte ürünlerin taklitleride artış gösterdi. Zeytinyağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde açıklamaların, yıllardır üreticinin sıkıntısı olan zeytinyağı tağşişini de arttırdığı ortadadır. Zeytinyağında en çok kullanılan taklit yöntemi  ise ucuz bitkisel yağların karışımlarının olduğudur. Karışım yağlar olarak kanola,aspir, prina rafine yağı kullanılıyor. Bu şekilde, tüccara 30 lira olan yağın maliyeti 10 liraya kadar düşürülüyor. Türkiye’de zeytinyağı tüketimi halkın bilinçlenmesiyle önemli bir değer kazandı. Eskiden yıllık kişi başı tüketim 0,75 litre iken şimdi bu oran 2 litrelere yükseldi. Tabi son 20 yılda 100 milyon zeytin ağacı sayımız da 170 milyona çıktı. Bu oranda üreticinin zeytinyağını ne kadar önemsediğini göstermektedir.” dedi.

“Bakan Varank ve Milletvekili Yavuz’a teşekkür…”

Önümüzdeki yılda Lisanslı Deponun temellerini atmış olacaklarını söyleyen Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel; “2020 pamuk sezonunda ise kalite ve fiyatların memnun edici seviyede ilerlemesi buna ek olarak primin artması ile birlikte üreticimizin yüzünü güldürdü. Bizlerde önümüzdeki yılda üreticilerimizi de dahil edebileceğimiz Büyük Menderes Tarım Ürünleri Lisanslı Depo Anonim Şirketimizin temellerini atmış olacağız. Bunun için MKYK üyesi AK Parti Milletvekilimiz Sayın Metin Yavuz da Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a projemizin Ülkemiz ve Söke’miz için ne kadar önemli olduğunu tekrar ederek Sayın Bakanımızdan lisanslı depomuzun kuruluşu için destek sözü aldı.” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 770 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz