Tanyeri'den yağmur açıklaması


Tanyeri'den yağmur açıklaması 

Zeytin üreticisi sevindi, pamuk üreticisi üzüldü 

 

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri uzun zamandır hasretle beklenen yağmurun Söke'ye etkilerini değerlendirdi. 

Üreticiler kuraklıkla mücadele de su isteyen ürünlerin yanı sıra daha az su isteyen alternatif ürünlere yönelmişti. Söke Ovası'nda her yıl ekilen pamuk yarı yarıya düşmüştü. Eylül ayında yağmayan yağmur üreticileri umutsuzluğa itse de son olan yağmurlar üreticinin yüzünü güldürdü. 

“Yüzde 50’lik bir kısımda pamuklar hasat edilmedi" 

Yağmurun şiddettinin pamuk rekoltesini belirleyeceğini ifade eden Tanyeri, "Ovamızda halen yüzde 50’lik bir kısımda pamuklar hasat edilmedi. Yağmurun da etkisiyle az bir kalite düşüklüğü olacağını tahmin ediyoruz. Umarız afadsız bir yağış olur. Yağışlardan zeytin üreticimiz memnun çünkü zeytinler kurumaya yüz tutmuştu. Ağaçlarımıza can suyu oldu. Keşke yeterli yağışları eylül ayında alsaydık. Zeytinlere faydası daha çok olurdu. Üreticilerimize bol bereketli bir sezon diliyoruz. Umarım bu sezon yeterli yağış alırız da barajlarımızda ki su seviyesi yükselir" dedi. 

"Üreticimiz Uzun Zamandır Bekliyordu" 

Tanyeri, "Üreticilerimize verilen primlerden yardımlardan yüzde 4 lük bir kısım vergi alınıyordu. Bu da üreticimizi zorluyordu. Yapılan değişikliği uzun zamandır bekliyorduk. Bakanlığımıza, Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

 

Bu haber 124 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz