Yarın Akşam “Mevlid Kandili”…


Yarın Akşam “Mevlid Kandili”…

 

Cenab-ı Hakkın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (a.s.)’in dünyayı şereflendirdikleri gece olan, Mevlid Kandili’ni yarın akşam idrak etmiş olacağız.

Yüce Allah, mahlûkata, merhametinin bir tecellisi olarak Hz Muhammed’i son peygamber olarak göndermiştir.  

“Mevlid Kandili Programı düzenledi”

17 Ekim Pazar yarın gece, âlemlere rahmet olarak gönderilen, sevgi, şefkat, rahmet ve hoşgörü timsali olan Hz. Muhammed (a.s.)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümüdür.

Söke Müftülüğünden yapılan açıklamada; “Mevlid Kandili münasebetiyle 17 Ekim Pazar yarın akşam camilerimizde programlar yapılacak. İlçemizde yarın akşamı yatsı namazından önce merkez İlyas Bey Camiinde (Koca Camii) yapılan vaaz, diğer camilerimize ulaştırılacaktır. Ayrıca Koca Camiide yatsı namazı öncesi özel Mevlid Kandili Programı düzenlenmiştir.  Bu programlara yoğun kalabalıklar oluşturmayacak şekilde sosyal mesafeli oturma düzeninde halkımızı bekliyoruz. Bu vesileyle, İlçemiz ve bölgemizdeki bütün Müslümanların Mevlid Kandil’lerini tebrik eder, bu gecenin Milletimiz ve İslam âleminin birlik ve dirliğine, bütün insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Yüce Allah’tan dileriz.” denildi.

“Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun…”

Binlerce yıllık geçmişe uzanan insanlık tarihi boyunca gelen rehberler, peygamberler silsilesinin sonuncusu, barış dini İslam'ı müjdeleyen sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed olmuştur. O, insanların en hayırlısı idi, herkesin güvendiği  doğruluk timsaliydi; güzel ahlakıyla, engin hoşgörüsüyle, adaletiyle, merhametiyle, mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyetti. Onun yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır. Bu bakımdan, Mevlit Kandili, peygamberimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için bir fırsattır.

“Andolsun, Allah, inananlara, kendi içlerinden; onlara ayetlerini okuyan, onları arıtıp temiz yapan, onlara Kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içinde idiler ” (Al-i İmran /164)   

Onu sevmek ve örnek almak, sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi değil, sünnetinin muhtelif yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının güncelleştirilmesi gerekmektedir.

O, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız” buyurarak sevginin imanın bir gereği olduğunu ifade etmiştir. Sevgi ve iman toplumsal barışın temel direğidir. 

Mevlid Kandili, Hz. Peygamber’in bizlere sunduğu bütün bu değerleri fark etmek ve nerede olduğumuzu durup düşünmeyi sağlayacağı bir gece olması dileğiyle; Mevlid Kandilinizi tebrik eder, bu mübarek gecenin huzur ve mutluluğumuza, birlik ve beraberliğimize, dirlik ve düzenimize katkı sağlamasını, İslam Âlemine ve tüm insanlığa sevgi, barış ve huzur getirmesini, Cenab-ı Mevla’dan dileriz…

 

Bu haber 210 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz