Sarıkemer'deki Tarihi Taşköprü'de binlerce balık öldü


Sarıkemer’deki Tarihi Taşköprü'de binlerce balık öldü

"Ölü Balıkları Kesinlikle Yemek İçin Toplamayın" 

 

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Büyük Menderes Nehri üzerinde bulunan Taşköprü’nün çevresinde oluşan atıklar nedeniyle binlerce balığın öldüğünü açıkladı. 

Geçtiğimiz günlerde kuvvetli yağışlar nedeniyle, çöpler, ağaç kütükleri ve çalı çırpı nedeniyle Sarıkemer Mahallesi’nde bulunan Taşköprü’nün menfezleri tıkanmış ve sürekli gelen atıkların temizlenmemesi  binlerce balığım ölümüne neden oldu. 

Kurak geçen yazın ardından bir süredir susuz kalan son yağışlarla yeniden suyla  buluşarak akmaya  başlayan Büyük Menderes Nehri nde Söke’ye bağlı Sarıkemer Mahallesinde bulunan Taşköprü’nün, yukarı havzadan suların getirdiği çöpler, ağaç kütükleri ve çalı çırpı nedeniyle menfezleri tıkanmış ve sürekli gelen atıklar nedeniyle kuzey bölgesinde atıklardan oluşan büyük bir ada haline dönüşmüştü.  EKODOSD yöneticilerinin bölgede yaptığı incelemede, kargı kamışlarının olduğu kıyı kesimlerinde, yavru balıklardan, kiloya yakın balıklara kadar binlerce balık ölüsü tespit edildi. 

"Ölü Balıkları Kesinlikle Yemek İçin Toplamayın"

Yöredeki vatandaşlarla yapılan görüşmelerinde bazı kişilerin iri balıklardan topladıklarını öğrenildi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bu balıkların kesinlikle yenmemesi, önümüzdeki günlerde büyük koku da oluşacağından halk sağlığı açısından bu alandan temizlenmesi gerektiğini söyledi. 

EKODOSD Başkanı Sürücü, "Yerinde yaptığımız incelemelerde, atıkların daha da arttığını ilgili kurumlar tarafından bir çalışma yapılmadığını gördük. Çöplerin bulunduğu bölgede balıkçıl kuşlarının yoğun olduğunu görünce, atıkların çevresinde bir inceleme yaptık. Kargı kamışlarının olduğu kıyı kesimlerinde, yavru balıklardan, kiloya yakın balıklara kadar binlerce balık ölüsü tespit ettik. Yörede ki vatandaş görüşmelerinde bazı kişilerin iri balıklardan topladıklarını öğrendik. Bu balıkların kesinlikle yenmemesi, büyük koku da oluşacağından halk sağlığı açısından bu alandan temizlenmesi gerekir. Suyun içindeki ağaç kütüklerin vatandaşlar tarafından köprü üzerine karaya çıkarılmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu işlem sırasında vatandaşların suya düşme riski bulunduğundan, hayati önem taşıdığı bilinmelidir" ifadelerinde bulundu. 

"Yüzer Bariyer Sistemi Uygulansın" 

DSİ’nin daha önce Söke Regülatörüne uyguladığı yüzer bariyer sisteminin burada da uygulanması gerektiğini belirten  EKODOSD Başkanı Sürücü, Eğer çöpler bir an önce yerinden alınmazsa, tekrar yağmur yağması durumunda atıklardan oluşan ada daha da büyüyerek köprüye büyük baskı oluşturacaktır. Oksijensizlikten daha çok balık ölümleri meydana gelecek ve buradaki ekosistem çökecektir. DSİ, daha önce Söke Regülatörüne uyguladığı ve başarılı olduğu yüzer bariyer sistemini, Taşköprü’nün önüne de uygulamalıdır. Menderes temiz aksın, sulara çöp atılmasın, Tarihi Taşköprü yıkılmasın, balıklar ölmesin diye hep birlikte başarmalıyız" dedi.

 

Bu haber 138 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz