söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDünyanın en kaliteli pamuğuna rakip ürün Söktaş'tan geldi...


Dünyanın en kaliteli pamuğuna rakip ürün Söktaş’tan geldi...


Kuruluşunun 40’ıncı yılını kutlayan Söktaş, Türkiye’nin ilk yerli uzun elyaf pamuğunu geliştirdi ve bu pamukla ürettiği ‘Meander 71’ isimli yeni kumaş koleksiyonunu tanıttı. Kumaşa ipeksi görünüm kazandıran Söktaş’ın elyaf pamuğu, dünyanın en kaliteli pamuğu olan Mısır Giza pamuğuna rakip olacak.
Gömleklik kumaş tasarımı ve üretiminin liderlerlerinden Söktaş’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muharrem Kayhan, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü ile 1.5 yıllık bir çalışmayla geliştirilen bir tohumdan Türkiye’nin ilk uzun, ince elyaflı ve ipek görünümlü pamuğunu üretmeyi başardıklarını açıkladı. Kayhan, bu pamuğun dünyanın en kaliteli ürünleri arasında yer alan Mısır Giza pamuğuna rakip olabilecek nitelikte olduğunu belirtti. Bu pamukla üretilen Meander 71 kumaş koleksiyonunun tanıtımı için Söktaş Pera Showroom’da düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Kayhan, Türkiye için en önemli avantajın katma değer ile sağlanabileceğini ve bunun da ancak ‘tasarım’ ürünlerle mümkün olduğuna işaret etti. Kayhan, “Artık kişiselleşmiş ürünler daha çok talep görüyor. Gömlek dikimi konusunda yatırım yapan KOBİ’ler var. Dünyada da trend bu. Butik alanda talep artmaya devam edecek” dedi. Bugüne kadar Ar-Ge’ye 100 milyon dolar, toplam cironun yüzde 2’si oranında yatırım yapıldığını söyleyen Kayhan, “Söke’de Ar-Ge merkezi kurmak için başvuracağız. Ar-Ge teşvikinden yararlanmak istiyoruz” diye konuştu.

Pamuk fiyatı artacak

Geçen yıl lif pamuğun kilosunun 7 liraya kadar yükseldiğini hatırlatan Kayhan, “Aynı ürün bugün 3.80 kuruş. Gerçi bu Türkiye’ye özgü değildi. Tüm dünyada yaşandı” dedi. Pamuk fiyatlarının Avrupa’da yaşanan ekonomik duraksamadan kaynaklı talep eksiklikten etkilendiğini belirten Kayhan, “Fiyatlar uzun süre bu seviye kalmayacak. Türkiye’deki pamuğun fiyatı dünyadan gelen emsal ürünün fiyatının altında kaldı” dedi. Yılda 1.2 milyon ton pamuk kullanan Türkiye’nin pamuk rekoltesinin geçen yıl 350 tona düştüğünü hatırlatan Kayhan, bu rakamın bu yıl 500 tona yükselmesinin öngörüldüğünü belirterek, “Çin ve ABD gibi ülkelerde devlet destekleriyle birlikte pamuk üretimi oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Benzer bir devlet desteği söz konusu olmadığı sürece Türkiye’nin artık eskisi gibi, 1.2-1.5 milyon ton pamuk rekoltelerini yakalaması mümkün görünmüyor” diye konuştu. Söktaş’ın artık tarım ve gıda da büyüme hedeflediğini ifade eden Kayhan, stratejik olarak şirketin yeniden yapılandırılması üzerinde görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Süt üretim kısmıyla ilgili gerekirse halka arz sürecini araştırması için SPK’ya danışmanlık sürecini Kasım’da verdik. Borsada işlem gören Söktaş Tekstil ismini henüz değiştirmedik. Gıda ve tarım konusunda adımımız 2012’de atacağız” dedi.

Hindistan’da ilgi çok

Hindistan’da 2008 sonunda faaliyete geçen Söktaş fabrikasından bu yıl 35 milyon dolar ciro elde ettiklerini de açıklayan Kayhan, şöyle konuştu: “Burada Türk üretici ‘Avrupalı‘ olarak algılandığından kumaşlarımız büyük ilgi görüyor. Ülkede satışlarımızın sadece yüzde 30’u ihracat. Bu oran Türkiye’de yüzde 75. Yani Hindistan’ın iç piyasasına satış yapıyoruz ve ülkede kumaş perakende satılıyor. Yani markamızı tüketiciye indirebiliyoruz.”
Kaynak: http://gazetevatan.com

 

Bu haber 3009 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Yorum Yaz
  • yunus özyol (22/12/2011)
    Klişe bir söz vardır "Türkiye sizinle gurur duyuyor " diye fakat sizler bunu aştınız "DÜNYA SİZİNLE GURUR DUYUYOR" Bir Söke'li olarak gurur duyuyorum