söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMOOVA ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETMEYE HAZIRLANIYOR


MOOVA ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETMEYE HAZIRLANIYOR

Efeler Çiftliği'nde Manda Yetiştiriciliği de Başlıyor

Dünyanın en kaliteli peynirlerin arasında  gösterilen Mozeralla’yı manda sütünden üretmek için Söktaş Grubu Manda üretimi için ön hazırlıkları başlattı.
Süt ve süt ürünlerine yeni girmesine rağmen sektördeki tırmanışını hızla sürdüren Moova şimdide manda sütü ürünlerini tütekici ile buluşturmanın projesini başlatacak.
Tekstil sektörünün önemli yatırımcısı Söktaş Grubu, iddialı girdiği tarım ve gıda sektöründe ürün yelpazesini genişletmeye hazırlanıyor. Söktaş Grubu 100 yıllık aile geleneği hayvancılık deneyimini 2005 yılında temelleri atılan Efeler Çiftliğine aktararak toplam 6 bin 500 baş hayvanla Türkiye’nin ve Avrupa’nın sayılı büyük çiftlikleri arasına girmeyi başarırken koyun,keçi yetiştiriciliğinden sonra şimdide manda yetiştiriciliği projesi hazırlığı içersine girildi.
Sazlı Beldesi yakınlarında kurulan ikinci çiftlikte koyun ve keçi yetiştiriciliğinde elde edilen süt Moova markası adı altında süt ürünleri olarak raflarda tüketici ile buluşması planlanırken şirketin yeni hedefleri arasında Türkiye de nesli tükenmekte olan manda yetiştiriciliğine yöneleceği öğrenildi.
Bir yandan dramatik azalmanın yaşandığı manda besiciliğinde popülasyonu  yeniden artmasına  katkı sağlamak bir yandan da dünyanın en kaliteli sütü olan manda sütü ve süt ürünlerinin elde edilmesinin amaçlandığı proje ile ön çalışmaların başlandığını söyleyen Moova yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Kayhan; ”Manda yetiştiriciliği ile ilgili projemizin ön çalışmaları içerisindeyiz. En geç bir yıl sonunda bu projemizi hayata geçireceğimizi düşünüyoruz.” dedi.
Türkiye'de bugün Trakya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Samsun, Balıkesir ve Tokat yörelerinde sürdürülen manda yetiştiriciliğinde yeterli manda temin edilememesi durumunda başta İtalya’ya olmak üzere yurt dışında manda arayışına girileceği öğrenildi.

Manda Sütü Mozarella peyniri için önemli
Türkiye’de manda ürünleri deyince akla hemen kaymak ve yoğurt gelirken İtalyanların manda sütünden yaptığı mozarella, normal peynirin 3-4 katı pahalıya satılmakta. Manda yetiştiriciliği ile elde edilen sütten elde edilecek başta mozarella peynirinin raflarda yerini alması bekleniyor.

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 4130 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz