söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEGAFED BAŞKANI EFKAN CEYLAN; “EKONOMİK ANLAMDA 2011 YILI GENEL OLARAK OLUMLU GEÇTİ”


EGAFED BAŞKANI EFKAN CEYLAN; “EKONOMİK ANLAMDA 2011 YILI GENEL OLARAK OLUMLU GEÇTİ”


Ege ve Akdeniz Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) 80. Yönetim Kurulu Toplantısı’nı Aydın’da, Aydın Genç İş Adamları’nın (AYGİAD) ev sahipliğinde yaptı. Anemon Otel’de gerçekleşen yönetim kurulu toplantısına EGAFED Yönetim Kurulu Başkanı Efkan Ceylan, federasyon yönetim kurulu üyeleri, AYGİAD Başkanı Ufuk Devrim, ve AYGİAD yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Toplantıda EGAFED Başkanı Efkan Ceylan 2011 yılının ekonomi değerlendirmesini yaptı. Ceylan; “İhracat, işsizlik, enflasyon, bütçe gibi makroekonomik göstergeler 2011 yılında genel olarak olumlu bir seyir izlemiştir” dedi. 2011 yılı boyunca devam eden Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi olaylar ve gelişmeler, Avrupa ülkelerinin borç sorunu, yine bazı Avrupa ülkelerindeki siyasi belirsizlikler; Türkiye’yi de etkilediğini söyleyen EGAFED Başkanı Efkan Ceylan, bu etkilerin 2012 yılında da devam edeceğini belirtti.
Genel olarak Amerika ve Avrupa merkezli küresel aktörler 2011 yılında yatay bir seyir izlediklerini, bu karşılık gelişmekte olan ülkelerin ise küresel ekonomide ağırlıklarını hissettirmeye başladıklarını belirten EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; “Türk ekonomisi ise Çin'den sonra en hızlı büyüyen ekonomi olurken, rekor düzeylere ulaşan cari açık sorunumuz 2011 yılında da ekonomimizin yumuşak karnı olmaya devam etmiştir. Merkez Bankası’nın 2011 yılının ilk 10 aylık verilerine göre; cari açığımız 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 94 artarak, 65 milyar dolara ulaşmıştır. İhracat, işsizlik, enflasyon, bütçe gibi makroekonomik göstergeler 2011 yılında genel olarak olumlu bir seyir izlemiştir. İhracattaki istikrarlı artış, işsizlik oranındaki azalma, sanayi üretiminde devam eden pozitif yükselme ülke ekonomimiz adına sevindiricidir” dedi.

“UMUT VEREN RAKAMLAR YETERLİ DEĞİL”
Türkiye ekonomisi için umut veren bu rakamlar ve gelişmelerin yeterli olmadığını belirten EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; “Küresel kriz riskine karşı dünya ülkelerinin hepsi kendi imkanlarıyla tedbir alma yarışına girmişlerdir. Yaşadığımız dünyada hiçbir ülkenin sorunu artık diğer ülkelerin sorunlarından bağımsız değildir. Yunanistan, İtalya ve İspanya ekonomilerini düze çıkarmak için Avrupa Birliği adeta seferber olmuştur. Yani artık “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” anlayışı, yaşadığımız küresel dünyada hiçbir anlam ifade etmemektedir” dedi.
“Türkiye, 75 milyonluk nüfusu ve coğrafi konumuyla; küresel dünyanın etkisi dışında kalamaz” diyen Efkan Ceylan; “İran, Suriye, Irak gibi müdahaleye açık ve istikrarsız bir bölgenin huzurunun anahtarı Türkiye’dir. Türkiye’nin bu bölgede güçlü olmaktan başka bir şansı yoktur. Bu gücün kaynağı da istikrarlı, gelişen ve güven veren bir ekonomidir. İktisadi anlamda güçlü bir Türkiye’nin demokrasisi de güçlü olacaktır. Güçlü ekonomi, güçlü demokrasi ve güçlü Türkiye hedefi için ülkemizin bütün şartları seferber edilmelidir” dedi.

“İŞ ADAMLARININ ÖNÜ AÇILMALI”
İşadamları olarak ekonomideki en küçük bir olumsuzluğu fazlasıyla hissettiklerini belirten Efkan Ceylan, iş adamlarının yatırımlar ve girişimcilik açısında önlerinin açılması gerektiğini dile getirdi. EGAFED Başkanı Efkan Ceylan değerlendirmesinde; “Türkiye’nin en fazla risk alan, sorumluluk alan, elini taşın altına koyan grubunu bizler oluşturuyoruz. Vergi veriyoruz, istihdam yaratıyoruz, üretiyoruz ve tüm bunları yaparken ülkemize katma değer sağlıyoruz. O halde iş dünyası olarak bizlerin önünü açacak, girişimlerimizi kolaylaştıracak, daha fazla üretmemizi sağlayacak bir ekonomi bakışını fazlasıyla hak ediyoruz. TÜGİK, EGAFED ve GİAD gibi birçok sivil toplum kuruluşumuzla birlikte, Türkiye’ye hizmet etmeye, gençlerimize model olmaya, girişimcilerimize moral vermeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABER: LEVENT TUNCER

 

Bu haber 2197 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz