söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiESİDEF, AFRİKA'DAN GELDİ AVRUPA'YA GİTTİ…


ESİDEF, AFRİKA’DAN GELDİ AVRUPA’YA GİTTİ…

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) koordinasyonunda, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) organizasyonunda, Aydın Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD)’ın destekleriyle Bulgaristan’ın Sofya ve Burgaz şehirlerine 20-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Yatırım Heyeti programına katılan 30 ESİDEF üyesi İşadamı anlaşmalarla döndü.


"EXPO2020 İzmir Kulislerine Devam Ediyoruz"
Sofya Dedeman Otelde gerçekleştirilen ticaret forumuna Avrupa Parlamentosu Milletvekili Metin Kazak, Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Stoyan Stalev, Bulgaristan Türkiye Ticari Ateşesi Ertan Demiray ve 200 işadamı katıldı. ESİDEF olarak Dünya’nın çok farklı coğrafyalarına organizasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden ESİDEF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şahin İlgi ‘‘ Federasyon olarak yurt dışına götürdüğümüz heyetlerin organizasyonlarını çok önemsiyoruz. Bir ay kadar önce Etiyopya da idik. Şimdi ise Avrupa Birliğinin en genç üyesi Bulgaristan’dayız. Türk Müteşebbisi olarak Dünyanın hangi ülkesinde ticaret var ise oraya gitmeyi ve ürünlerimizi pazarlamayı karşılıklı alışverişi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak bu sayede 2023 yılı için konulan 500 Milyar Dolarlık ticaret hacmine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bulgaristan’ın Sofya ve Burgaz şehirlerine gerçekleştirdiğimiz bu gezi ile de birçok işadamı arkadaşım anlaşmalar yaptı ve ön görüşmeler gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra gerçekleştirmiş olduğumuz her yurt dışı organizasyonun da mutlaka önemli gündemlerimizden biri de EXPO2020 İzmir Adaylığı oluyor. Yapmış olduğumuz görüşmelerde yanımızda götürdüğümüz EXPO2020 İzmir broşürleri ile mutlaka kulis faaliyetleri yapıyor ve EXPO2020 için destek istiyoruz. ’’dedi.
Forumda konuşma yapan AB Parlamentosu Milletvekili Metin Kazak ‘‘ Bulgaristan yakın coğrafya da bir pazar.  AB Üyesi olduktan sonra almış olduğu fonlarla ekonomik olarak yeni gelişmeye başlıyor ve bir çok fırsatı bünyesinde barındırıyor. Burada devlet ekonominin kalkınması ve gelişmesi için birçok kolaylık sağlıyor. Örneğin gelir vergisi oranı %10 olarak tutulup ticaret cazip hale getiriliyor. İki ülke arasında gerçekleştirilecek ticaretin her geçen gün daha verimli ve yükselen bir ivme ile devam edeceğiniz düşünüyorum’’dedi. Metin Kazak’ın ardından söz alan Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Stoyan Stalev ‘‘2007 yılından itibaren Bulgaristan’ın AB üyeliği ve Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliğine dahil olması, bu nedenle ikili ticarette gümrük vergilerinin sıfırlanması, Bulgaristan’da kurumlar ve gelir vergisi oranlarının yüzde ona düşmesi gibi gelişmeler nedeniyle Bulgaristan’ı Türk yatırımcıları gözünde cazip kılan özellikler daha da artmıştır. Ben bu gelişinizi ekonomik olarak çok önemsiyor ve olumlu sonuçlar çıkacağını ümit ediyorum. Bu geliş gidişlerin artması, beraberinde ticaret hacminin genişlemesine neden olacaktır. Bu organizasyonu gerçekleştiren ESİDEF heyetine çok teşekkür ediyorum’’dedi.


SONUÇLANAN GÖRÜŞMELERDEN BAZILARI
Sofyalılara Nazilli İnciri Sevdirdi
Organizasyona Nazilli’den katılan Sare İncir İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Pekel yanında götürdüğü numuneleri tadan gıda sektörü temsilcileri ile ön görüşme yaptı. İlerleyen günlerde birkaç firmayı Nazilli de ağırlayacak ve anlaşma imzalayacak.

Bulgaristan’a Kazan İhraç Edecek.
Organizasyona Aydın dan katılan  Mesa Kazan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özder yapmış olduğu görüşmeler neticesinde Bulgaristan da süt ve süt ürünleri üretimi yapan bir firmaya ilk etapta 25 adet kazan gönderecek.

Tavuk Ekipmanları İzmir’den Gidecek
Organizasyona İzmir den Deztav Tavukçuluk Ekipmanları Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Koç yapmış olduğu görüşmelerden sonra prensipte anlaştığı ve ön anlaşma imzaladığı firma ile görüşmelere devam edecek.

Burgaz’a Alışveriş Merkezi İnşa Edecek
Organizasyona İzmir den katılan Karakaşlar Group İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Karakaş Burgaz da 15 milyon dolarlık bir yatırım yaparak alışveriş merkezleri kuracak. Ön görüşmeleri yapılan ve fizibilite çalışmalarına başlanan yatırımın 1 yıl içerisinde başlaması planlanıyor.

 

Bu haber 1978 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz