söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSabıka kaydı artık ücretsiz...


Sabıka kaydı artık ücretsiz


Adalet Bakanlığı, halk arasında “sabıka kaydı” olarak bilinen “adli sicil belgesi” için bundan sonra ücret alınmaması için 81 ilin Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderdi.
Adalet Bakanlığı, halk arasında “sabıka kaydı” olarak bilinen ve daha önce vatandaşlara verilirken 5 TL alınan “adli sicil belgesi” için bundan sonra ücret alınmaması için 81 ilin Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderdi. Söke'de de bu yazıyla birlikte adli sicil belgesi verilirken para alınması uygulaması sona erdi.
Söke Adliyesi’nde yıllardır, işe giriş işlemleri ve sürücü belgesi başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların talep ettiği adli sicil belgesini alabilmek için 5 liralık ücreti ödemekten kurtuldu. En son çıkan “Torba Yasa” vatandaşın yüzünü güldürdü. Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve arkadaşları tarafından geçen hafta TBMM Başkanlığı’na sunulan adli sicil belgelerinden ücret alınmaması teklifi, yasada yer aldı ve yürürlüğe girdi.?Mevcut sistemde, adli sicil bilgilerini sorgulama yetkisi, mahkemelerde, hakim, Cumhuriyet başsavcılığı ile askeri savcılıkta bulunuyordu. Diğer kurumlar ise Adalet Bakanlığı’nın onayı ile sistemden sorgulama yapabiliyordu. Vatandaşlar ise, adli sicil bilgileri için adliyeye giderek, belirli bir ücret karşılığında haklarındaki bilgilerin yer aldığı belgeyi alıyordu. 25 Mayıs 2005 tarih ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 13'üncü maddesi, 6353 sayılı kanunun 33’üncü maddesi ile değiştirildi. Halk arasında “sabıka kaydı” olarak bilinen adli sicil bilgilerinin sorgulamasında alınan 5 liralık ücret artık alınmayacak.?Söke Adliyesi adli sicil biriminden alınan bilgiye göre, yazı kendilerine ulaşır ulaşmaz, geçen haftadan bu yana, adli sicil kaydından alınan 5 liralık ücreti durdurdukları söylendi.  Yetkililer vatandaşın adliyeye gelip, nüfus cüzdanı ile başvurması halinde adli sicil belgesini alabileceğini belirtti. ?

Öte yandan, adli sicil bilgilerinin internet üzerinden sorgulanmasıyla ilgili teknik altyapı çalışmaları devam ediyor.  Adalet Bakanlığı’nın, bugüne kadar, Türkiye genelindeki adliyelerde alınan sabıka kaydı ücretleri sayesinde yılda yaklaşık 5 milyon TL gelir elde ettiği de belirtildi.

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 1923 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz