söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTÜRKÜLER ÖKSÜZ KALDI


TÜRKÜLER ÖKSÜZ KALDI


Anadolu Folkorunun usta ismi ’Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş’ı kaybettik.
İzmir'de bir haftadır hastanede tedavi gören Türk Halk Müziği’nin efsane isimlerinden Neşet Ertaş, hayatını kaybetti.
Türk halk müziği sanatçısı, besteci, söz yazarı Neşet Ertaş, İzmir'de tedavi gördüğü hastanede bugün saat 08.45’te hayatını kaybetti. Medicalpark Hastanesi doktorları, düzenledikleri basın toplantısında Ertaş’ın hayatını kaybettiğini açıkladı.
Sanatçının ölüm haberini, Genel Müdür Veysi Kubba verdi. Doktoru Ahmet Uğur Yılmaz ise, “Neşet Ertaş, iki hafta önce genel durumunda bir bozulma olduğu için hastanemize yatırılmıştı. Kendisi zaten iki yıldır ileri evre bir hastalık yüzünden tedavi edilmekteydi. Gereken tedaviler yapıldı fakat durumunda bir iyileşme olmaması üzerine pazar günü yoğun bakıma aldık. Maalesef bütün önlemlere ve tedavilere rağmen bu sabah 08.45’te kendisini kaybettik. Herkes gibi biz de böyle bir ozanı kaybetmekten dolayı oldukça özgünüz.” dedi.

NEŞET ERTAŞ KİMDİR? 

Bağlama ve türkü deyince akla ilk gelen isimlerden Neşet Ertaş, 1938'de Kırşehir'de doğdu.
Çocukluğu Kırtıllar köyünde geçen Ertaş, müzikle babası saz ustası Muharrem Ertaş sayesinde ilkokul yıllarında tanıştı.
Önce keman, ardından bağlama çalmayı öğrendi. Babasıyla birlikte yörenin düğünlerinde saz çalıp türkü söylemeye başladı.
Profesyonel müzik hayatına 1950'li yılların sonunda İstanbul'a gidişiyle başladı.
İlk plağı "Neden Garip Ötersin Bülbül"ü işte bu yıllarda kaydetti. Çok sevilen plağın ardından yenileri geldi, konserler başladı.
Halk ozanı bir süre sonra yeniden İç Anadolu'ya döndü ve Ankara'ya yerleşti.
23 YIL SONRA TÜRKİYE'YE DÖNDÜ
Sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin yanına, Almanya'ya giden Ertaş'ın 23 yıllık vatan hasreti de başlamış oldu. 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle yeniden ülkesinde sahneye döndü.
Gurbet yıllarında kendisine Erdoğan Atakar tarafından takılan "Bozkırın Tezenesi" lakabı halk ozanıyla adeta bütünleşti.
Süleyman Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' unvanını; "Halkın sanatçısı olarak kalmak, benim için en büyük mutluluk" diyerek geri çevirdi.
UNESCO tarafından "yaşayan insan hazinesi" kabul edilen Ertaş, İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü.

SÖKE BELEDİYESİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU YÖNETİM KURULU BÜYÜK USTA NEŞET ERTAŞ'IN VEFATI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI;

"Aşık geleneğimizin son efsanesi, gönüller dostu Ozanımız NEŞET ERTAŞ aramızdan ayrılmıştır. Türkü bağına salkım salkım bağladığı eserleri ile halkın gönlünü fetheden usta diyor ki;
Ne yemek ne içmek ne tadım kaldı
Garip bülbül gibi feryadım kaldı
Alamadım eyvah muradım kaldı
Ben gidip ellere kalan dünyada

diyerek yalan dünyayı, yalandan yüzümüze gülen dünyayı bize bırakıp gitti. Bir eserinde dediği gibi “Başımda altın taçım” olarak eserlerini sonsuza kadar dilden dile, gönülden gönüle taşıma görevi hepimize düşüyor.
Yaradan, acılı ailesine ve sevenlerine sabır ve dayanma gücü vermesi dileklerimizle, Halkın Ozanını sonsuzluğa uğurluyoruz.
Gönül Dostlarının başı sağolsun.
Saygılarımızla..."

SÖKE BELEDİYESİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU YÖNETİM KURULU

 

Bu haber 2490 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz