söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi19-23 KASIM AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI


19-23 KASIM AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI

 Ağız ve diş sağlığı haftası dolayısıyla, Söke Diş Hastanesi Novada Outlet alışveriş merkezinde 22 Kasım Perşembe (bugün) ve 24 Kasım Cumartesi günü saat 15:00 ve 17:00 arası ağız ve diş sağlığı standı açacak.
Ağız ve diş sağlığı haftası dolayısıyla, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ersev Kuyucu yaptığı açıklamada; "19. yy.a kadar ehil olmayan kişiler tarafından bilimsel olmayan ve çok tehlikeli şekilde icra edilmeye çalışılan diş hekimliği mesleğinde 1908 yılında İstanbul’da açılan ilk Dişçilik Yüksek Okulu olan “Dişçi Mekteb-i Aliyesi” ile yeni bir dönem başlamış, 1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun ile de diş hekimliği mesleği tanımlanmıştır. Açılan ilk dişçilik yüksekokulu 1964 yılında tıp fakültesinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi kurulmuştur. Günümüz Türkiye’sinde ise 18 diş hekimliği fakültesi ve 4921’i Sağlık Bakanlığında olmak üzere 20 bin kişilik diş hekimi camiası halkımıza hizmet vermektedir.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık; bireyin fiziksel, zihinsel ve sosyal bir bütün olarak tam bir iyilik halidir. Bireylerin fiziksel sağlıkları ise vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkündür. Bu nedenledir ki ağız ve diş sağlığını bozan faktörler bireyin vücut sağlığını da doğrudan etkilemekte, diş çürükleri ile diş eti hastalıkları, kalp damar hastalıları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini arttırmaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.   
Dişlerin ağrımaması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diş ağrısının olması için diş çürüğünün çok ilerlemiş olması gerekir. Diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenebilmesi için ağrı oluşmasını beklemeden senede en az iki kez diş hekimine gidilerek dişlerin muayene ettirilmesi gerekir. Diş çürüklerinin erken dönemde tanınması dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azından geciktirebilir. Bu hem sağlık açısından hem de sosyal ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlar.
Diş sağlığımız için bol bol peynir, süt ve yoğurt tüketmeli, asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini arttırdığı için daha dikkatli tüketilmeli, dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. gibi kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Ayrıca sularda yeterli flor olmasına dikkat edilmelidir.  
Diş çürüklerinden korunmanın etkili yollarından biride dişlerimizi düzenli olarak fırçalamaktır. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilmelidir. Uygun fırça seçimi yapıldıktan sonra dişler günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diğer yandan etkili bir fırçalama işlemi dişlerin görünen yüzeylerinin temizliğini sağlamakla birlikte, bakteri plağının diş aralarından uzaklaştırılmasını sağlamaz. Bu nedenle diş araları günde bir kez tercihen gün sonunda diş ipi ile temizlenmelidir. Diş ipi günlük ağız bakımının ayrılmaz bir parçası olmalıdır.   
Kötü ağız hijyeninin yol açtığı diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından korunmada öncelikle kişiler kendi sağlıklarının bilincinde olmalı ve bireylere düzenli fırçalama alışkanlığı, diş ipi kullanımı, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir.
Toplum olarak ağız ve diş sağlığı anlayışımızın tamamen değişmesi zorunluluk haline gelmiştir. Diş ve diş eti sorunlarımız yaşamımızda öncelikli yer alması gerekirken, her zaman en sona bırakılmakta tedavi aşamasına kadar bekletilmektedir.       
Unutulmamalıdır ki; diş ve diş eti hastalıkları “Önlenebilir”, “Kontrol edilebilir”, ve “Davranışla iyileştirilebilir” hastalıklar grubuna girmektedir ve alınacak basit koruyucu tedbirlerle hastalık oluşmadan önlenebilir.
Ağız ve diş sağlığı haftası dolayısıyla, Söke Diş Hastanesi Novada Autlet alış veriş merkezinde 22 Kasım Perşembe ve 24 Kasım Cumartesi günü saat 15:00 ve 17:00 arası ağız ve diş sağlığı standı açılacak. Bir diş hekimi, bir hemşire ve bir tıbbi sekreterden oluşan ekip halkımızın bu konudaki sorularını cevaplayacaktır.' dedi.

Haber: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 1365 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz