söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiPAMUK SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ; BEYAZ ALTIN PAMUĞUN ÜRETİMİNİN DEVAM EDEBİLMESİ İÇİN PRİMİN 1 TL OLMASI İSTENDİ


PAMUK SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ; BEYAZ ALTIN PAMUĞUN ÜRETİMİNİN DEVAM EDEBİLMESİ İÇİN PRİMİN 1 TL OLMASI İSTENDİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü Söke Ticaret Borsası'nda yapılan üretici temsilcileri, çırçır sektörü, iplik sektörü ve pamuk ajan ve simsarlarının iştirak ettiği “Ege pamuğunun geleceği ortak akıl toplantısı” nda tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerini kapsayan deklarasyon yayınlandı..
Aydın'ın Söke ilçesinde Söke Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen toplantıda 80 sektör temsilcisi "Pamuk Deklarasyonu" yayınladı. Geçtiğimiz Cumartesi günü Söke Ticaret Borsası'nda bir araya gelen üretici, çırçırcı, iplikçi, borsa ajan ve simsarlarının yanı sıra toplantıya katılan pamuk sektörü temsilcileri "Beyaz Altın"ın geleceğini tartıştılar. Pamuk üretimine tamam mı devam mı şeklinde ortaya çıkan temel sorunun artık bir an önce cevaplanması gereği üzerinde duran katılımcılar Hükümeti göreve çağırdılar. 2013 yılının pamukta kader yılı olacağını vurgulayan sektör temsilcileri, "Pamuk ya gerçekten 'stratejik ürün' olarak kabul edilip bunun gereği yapılır ya da çok yakın bir gelecekte Türkiye ihtiyacı olan bütün pamuğu ithal etmek zorunda kalır" diye konuşan temsilciler beyaz altın için 6 temel sorun ve 9 çözüm önerisi tespiti yaptı. ?Söke Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık, "Arkadaşlarımız gerçekten çok dolu. Herkes beklenti içinde! Bunu özellikle ekonomi politikası yapıcılarının görmesini istiyoruz. Beyaz altın pamuk artık tarihi bir yol ayrımına geldi. Ya tamam ya devam diyeceğiz. Bu toprakların has evladı olan pamukta milyarlarca dolarlık ithalat yapıyor olmamız asla kabul edilebilecek bir husus değil. Toplantı sonucunda ortaya çıkan sorun ve çözüm önerilerimizi bir deklarasyon haline getiriyoruz" ifadesinde bulundu.
Ege TV Program Yapımcısı ve Hürriyet/Ege Yazarı İsmail Uğural'ın yönettiği toplantıda yapılan hararetli tartışmaların ardından kamuoyu ve ilgili bakanlıklar ile paylaşılması kararlaştırılan temel sorun ve çözüm önerileri şunlar:??

Temel Sorunlar;

1)  Girdi maliyetlerinin aşırı yüksek olmasının yanı sıra düşük pamuk fiyatının üretimin sürdürülebilirliğini ortadan kaldırması. Destekleme primlerinin yetersiz kalması,?

2)  Çırçır işletmelerinde yaşanılan işletme standartları sorunu. Pamuk hasadının uygun zaman ve şartlarda yapılmasında karşılaşılan denetim sorunu,?

3)  Çiftçinin ve çırçırcının emanet usulü satış yapmasının yol açtığı sorunlar,

?4)  Tarım Birliklerinin ve lisanslı depoculuğun istenilen düzeye gelememesi,?

5)  Pamukta kirlilik ve kontaminasyon sorununun devam ediyor olması,?

6)  Pamuk pazarlama sistemi ve mali mevzuattaki eksiklikler.??

Çözüm Önerileri;?

1)  Havza bazlı uygulama sisteminin bir an önce hayata geçmesi?

2)  Pamuk destekleme priminin dekarda 400 kg baz alınarak 1 TL olarak tespit edilmesi?

3)  Tarım Kanunu'nda açıkça ifade edilen üründe fiyat farkı uygulamasına bir an önce başlanması?

4)  Pamuk hasadının uygun zaman ve şartlarda yapılmasının denetim altına alınması?

5)  Lisanslı depoculuğa uygun kalitede üretim yapılarak, depoculuk uygulamasına geçilmesi

?6)  Tarım birliklerinin desteklenmesine devam edilmesi

?7)  Kirlilik ve kontaminasyonun önlenebilmesi için eğitim çalışmalarıyla birlikte İyi Tarım Uygulamalarının (İTU) yaygınlaştırılması?

8)  Lif pamukta KDV'nin yüzde 1’e indirilmesi ve tevkifat uygulamasına son verilmesi?

9)  Çırçır işletmelerinin de Tarsim sigorta kapsamına alınması

Haber: Necati Maldar

 

Bu haber 3608 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz