söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİNE SÖKE EV SAHİPLİĞİ YAPTI


TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİNE SÖKE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) yöneticileri Söke'ye geldi. TTKK Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Güney, TTKK Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, Gübretaş Genel Müdürü Osman Balta, TTKK İzmir Bölge Müdürü Yusuf Yeşil'in katılımları ile Ardıç Restoranda yemekli toplantı yapıldı. Toplantıya, İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Ali Körlü, Söke TAYEM Müdürü Nizamettin Opanoğlu, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Kemal Göven, Yönetim Kurulu BaşkanıKemal Kocabaş, Söke Zeytin ve Zeytinyağı Koopratifi Başkanı Mehmet İz, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.
210 Sayılı Söke Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz açılış konuşmasında, Atatürk'ün 'Köylü Milletin Efendisidir' sözü ile giriş yaparak, çiftçilere verdiği önem nedeniyle kendilerini şanslı gördüklerini söyledi. Öz, Tarım Kredi kooperatiflerinin çiftçilere sağladığı kolaylıkların ve avantaların saymakla bitmeyeceğini, çiftçilerin geçmişte olduğu gibi bugünde kendilerini yalnız bırakmadıklarını belirterek, "TTKK üst yönetimimiz ve Gübretaş gibi iştiraklerimiz Söke çiftçisini her zaman desteklemiş ve yanında olmuştur. Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi olarak davetimize katılan tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum" dedi.
Gübretaş Genel Müdürü Osman Balta, TTKK Merkez Birliği'nin iştiraki olan Gübretaş'ın 1952 yılında kurulduğunu ve 60 yılını geride bıraktığını kaydederek, "Son 10 yılda büyük başarılara imza attık. İlk 500 şirketin arasında 39. sıraya yükseldik. Milyar dolarla ifade edilen yatırımlar yapıyoruz. Topraklarımızın değerini korumak ve bilmek açısından toprak analizi yaptırırsanız, toprağınızın hangi ürüne elverişli olduğunu bilerek veya hangi ürüne göre gübreleme yaparsanız, % 50 verim artışı sağlarsınız. Türk çiftçisine 5 lojistik üst ve 2 limanla 2700 noktaya sevkiyat yapıyoruz. Rekabet sadece fiyatta  değil hizmet kalitenizle de alakalıdır. Bu nedenle 142 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik" dedi.
TTKK Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu da, 1 milyon 100 ortakla Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi olduklarını vurgulayarak, "Ziraat Bankası'ndan sonra çiftçimize en çok krediyi biz kullandırıyoruz. Çiftçimize 4 milyar 125 milyon TL. kredi kullandırdık. 1 milyon 55 bin ton gübre üretimi yaptık. 1623 Ziraat Mühendisi istihdam ediyoruz. Eli nasırlı çiftçimize hizmet etmeyi ibadet kabul ediyoruz. Bu sektörde emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye'nin yıllık büyüme rakamı % 2.9, tarımda büyüme % 3.3 iken Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri % 11.5 büyüdü" dedi.
İzmir Bölge Satış Müdürü İrfan Karakaya, yem ve gübre konularında bilgi vererek, soruları cevapladı. Çiftçiler, TTKK Söke Kooperatifinin ev sahipliğinde yapılan toplantıdan memnun ayrıldılar.

Haber: Hamdi Akgül

 

Bu haber 2156 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz