söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAYDINLI İNCİRCİ SEZONA HAZIRLANIYOR


AYDINLI İNCİRCİ SEZONA HAZIRLANIYOR

İNCİR ÜRETİCİLERİNE EKŞİLİK BÖCEĞİ MÜCADELESİ İÇİN ORGANİK İLAÇ DAĞITILDI

Dünyanın en kaliteli incirinin yetiştiği yer olan Aydın’da sezon öncesi incir üreticilerine ekşilik böceği mücadelesi için organik ilaç dağıtıldı.
 Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nde görevli Mühendis Adnan Çaçamer, Dr. Nevin Başpınar ve Y. Mühendis Gül Kuruoğlu Aşcı tarafından hazırlanan İncirde Ekşilik Böceği Mücadelesi projesi kapsamında Aydın İl Özel İdaresi tarafından ayrılan 120 bin TL ödenek ile alınan 3 bin 650 litre organik ilaç incir üreticilerine ücretsiz olarak dağıtılmak üzere 10 ilçe müdürlüğüne teslim edildi.
 İncirde Ekşilik Böceği Mücadelesi projesi hakkında bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Bu proje ile incirde bahçe ve depo şartlarında direk zararının yanı sıra başta Aflatoksini ve diğer meyve içi çürüklükleri oluşturan hastalık etmenlerini meyveden meyveye bulaştırarak önemli oranda kalite ve dış pazar kaybı oluşturan Ekşilik böcekleri ile üreticilerin mücadele etmelerini alıştırmak ve teşvik etmek hedeflenmiştir. Ekşilik böceklerinin en önemli zararı yukarıda belirtildiği gibi Aflatoksini oluşturan mantari etmenleri yaymaktır. Aflatoksin ise hem iç tüketimde hemde özellikle Avrupa ülkeleri olmak üzere dış pazarda incirin en önemli sorunudur. Üreticilerimizin bu zararlılarla geniş alanlarda mücadelesi gerek incirin kalitesini arttırması gerekse aflatoksinin azalması sebebi ile hem üreticilerimize hemde ihracatçılarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu zararlılarla mücadele, çekici yem tuzağı şeklinde yapılmaktadır. Tuzakta kullanılan materyal ise ya şu an üreticilere dağıtılan organik ilaç yada üreticilerin kendi hazırladıkları yemdir. Dolayısı ile yapılan bu mücadele herhangi bir kalıntı oluşturmadığı gibi doğaya da herhangi bir zararı yoktur” dedi. (iha)

 

Bu haber 2430 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz