TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ PROJE TANITIMI YAPTI


TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU AYDIN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ PROJE TANITIMI YAPTI
 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi ”11.Proje çağrımızda yatırımcılarımızın projelerini bekliyoruz”

2007 Yılında Kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekeleme Kurumu Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, ekibi ile ilçe ilçe dolaşıp AB ve Uluslararası Fonlardan faydalanacak Hibe Kredili projeler için girişimcileri arıyor.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projeleri Söke Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıda girişimcilere anlatıldı. Kaymakam Mehmet Demirezer,Ticaret Odası Başkanı Süleyman Toyran, Ticaret Odası Meclis Başkanı Behlül Er, Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Esnaf  Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, Demirciler Odası Bşakanı Ahmet Tokmakoğlu,Ticaret Borsası Başkanı Deniz  Günal, Borsa Meclis Başkanı Nejat Sağel,tarım makinaları üretici şirket temsilcileri ve Söke Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Teknik personeli katıldı.
Toplantının açılış konuşmasında Söke’nin Tarımda makinelşamayı yakalayan ve ileri düzeyde  gerçekleştiren bir ilçe olduğunu söyleyen Kaymakam Mehmet Demirezer; ”Bu toplantıyı daha  önce 2 kez gerçekleştirmek istedik ancak il koordinatörlüğün yoğun programından gerçekleştirememiştik. Bu gün bu fırsatı yakaladık. Girişimcilerimzi için çok büyük fırsat olduğunu düşündüğümüz Tarım ve Kırsal Desteklenme Kurumuna daha  çok proje beklentisindeyiz. Bu nedenle sahada projenin tanıtımına ihtiyaç var, çiftçilerimiz  ve  girişimcilerimiz bu konuda yeterlince bilgiye sahip değiller.Gıda ve Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün teknik personeli sahada bu projeyi anlatarak  çiftçilerimizi  yönlendirmeleri sitiyorum.” dedi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Aydın İl Koordinatörü olarak 11.Proje çağrısına çıktıklarını söyleyen il koordinatörü Erhan Çiftçi; ”Aydın İl Koordinatörlüğü’ne 9. Ve 10. Çağrı dönemlerinde gelen 17 adet projenin toplam yatırım tutarı 10.051.028,00 TL ve toplam destek tutarı 2.616.490,00 TL’dir.
Aydındaki büyük potansiyele ve kurum olarak gösterdiğimiz yoğun çabaya güvenerek bundan sonraki çağrı dönemlerinde çok daha fazla sayıda yatırımı ilimize kazandıracağımıza inanıyoruz.”dedi.
Kurumunun çalışmalarını ve proje ile ilgili olarak toplantıya  katılanlara bilgi veren Erhan Çiftçi; ”Öncelikle, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın İl Koordinatörlüğümüzün Söke İlçemizde basın mensupları için tertiplenmiş olan toplantımıza katkılarından dolayı Sayın Kaymakamımıza ve İlçe Tarım Müdürümüze teşekkür ediyorum. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, 18 Mayıs 2007 tarihinde 5648 sayılı kanunla kurulmuş olup, AB ve uluslararası kaynakların kullandırılmasında, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen IPARD programını uygulayacak olan kurumdur. Bildiğiniz üzere,  Kurumsal yapı itibariyle idari-mali özerkliğe sahip, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşudur.Kırsal Kalkınma Programı’nın (IPARD) Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmasının ardından kurulan ve akredite olan, 1. Faz olarak adlandırdığımız 20 il koordinatörlüğümüz 2011 yılından itibaren fon dağıtmaya başlamıştır. Avrupa Komisyonu, yönetim otoritesi ve kurum başkanlığı arasında yapılan müzakereler sonucunda Nisan 2012’de Aydın’ın da içinde bulunduğu 22 il koordinatörlüğü kurulmuş ve böylece Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 42 ilde faaliyet göstermeye başlamıştır.”dedi..
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Cumhuriyetin ilanından bu yana ülkemiz girişimcisi ve yatırımcısı için AB ve Uluslararası kaynaklardan sağlanan fonları rakamsal büyüklüğü itibarı ile en fazla kullandıracak olan kurum olduğunu dile  getiren Erhan Çiftçi; ”İPARD, kırsal alanda sadece tarım ve hayvancılık değil, çevre, turizm ve sanayi gibi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan, tarımsal yatırımların desteklenmesi ve yönlendirilmesi, kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, örgütlenmenin güçlendirilmesi, istihdamın artırılmasını amaçlayan bütüncül bir yaklaşımı benimsemektedir.”dedi.
IPARD Programı ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile; Tarım ve gıda sektörünün sürdürülebilir modernizasyonu, AB Müktesebatına bağlı olarak gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı, çevre standartlarının iyileştirilmesi Kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasını teşvik etmek amacıyla ülkemize, %75’i Avrupa Birliği, %25’i Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından toplam 1 Milyar 165 Milyon Avro destek sağlanacak ve bu rakama faydalanıcı katkısı da eklendiğinde Türkiye için yapılacak toplam yatırım miktarı 2,5 Milyar Avroyu bulacaktır.
İlimizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından IPARD Programı kapsamında hibe desteği verilecek alanları sayacak olursak;
Süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlara %50’den %65’e kadar hibe destek ve 1.000.000 £’ya kadar proje kabulü,
Et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlara % 50’den %65’e kadar hibe destek; kırmızı et üreten işletmelere 1.000.000 £ ve kanatlı eti üreten işletmelere de 500.000 £’ya kadar proje kabulü,
Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara %50’ye kadar hibe destek ve 3.000.000 £’ya kadar proje kabulü,
Et ve Et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara (kırmızı ve kanatlı et) %50’ye kadar hibe destek ve 3.000.000 £’ya kadar proje kabulü,
Meyve-sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara (10.000 m3’e kadar soğuk hava depoları ve 25 m3’e kadar soğutmalı taşıma araçları)  %50’ye kadar hibe destek ve 1.250.000 £’ya kadar proje kabulü,
Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara %50’ye kadar hibe destek ve 1.500.000 £’ya kadar proje kabulü,
Kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yatırımlara (arıcılık, tıbbi ve aromatik  bitki yetiştiriciliği ve süs bitkisi yetiştiriciliği) %50’ye kadar hibe destek ve 250.000 £’ya kadar proje kabulü,
Kırsal turizm faaliyetleri kapsamındaki yatırımlarda mikro girişimciler veya çiftçiler tarafından kurulacak en fazla 25 yatak (tek/çift) kapasiteli otel, motel, pansiyon, “yatak ve kahvaltı” konaklama ve restoran hizmetlerinin gelişiminin desteklenmesi, çiftlik turizmi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesinin desteklenmesi, yeme-içme tesisleri veya çiftlik ürünlerine yönelik tanıtım stantlarının kurulması, unlu mamül üretim tesislerinin kurulumu (ekmek fırını, pastane, kafe..vb), turistlik açık alan aktiviteleri için açık yüzme havuzu inşası, dağ bisikleti gezi alanları inşası, rafting parkuru inşası, doğa yürüyüşleri parkuru inşası; hobi bahçeleri ve tarla içi yolların inşası ya da düzenlenmesi,  paintball tesislerinin inşası, halı saha tesisi inşası gibi yapım işleri ve düzenlemelere yönelik yatırımlar ile; at bakımı ve binicilik, balık avlama, havuz filtreleme ve dezenfeksiyon, bisiklet kullanımı ve tamiri, paintball, tırmanma platformu, dağcılık, halı saha, aquapark, safari, bahçe bakımı ve düzenlemesi için makine ve ekipman satın alımında %50’ye kadar hibe destek ve 400.000 £’ya kadar proje kabulü,
Kültür balıkçılığının geliştirilmesine yönelik yatırımlara %50’ye kadar hibe destek ve 200.000 £’ya kadar proje kabulü yapılabilecektir.
Tüm bu desteklere ilaveten yatırımcılarımız KDV, ÖTV, gelir vergisi ve kurumlar vergisinden de muaf olacaklardır.
Aydın İl Koordinatörlüğü’ne 9. Ve 10. Çağrı dönemlerinde gelen 17 adet projenin toplam yatırım tutarı 10.051.028,00 TL ve toplam destek tutarı 2.616.490,00 TL’dir.
Aydındaki büyük potansiyele ve kurum olarak gösterdiğimiz yoğun çabaya güvenerek bundan sonraki çağrı dönemlerinde çok daha fazla sayıda yatırımı ilimize kazandıracağımıza inanıyoruz.
TKDK 26 ağustos 2013 tarihinde 11. Çağrı ilanına çıkmış bulunmaktadır. Başvurular 30.09.2013 tarihi saat 09:00’dan itibaren TKDK aydın il koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlayacak olup başvuruların son teslim tarihi 31.10.2013 saat 21:00’dir. Bu çağrı için son teslim tarihinden sonraki başvurular kabul edilmeyecektir.
Ipard kapsamında AB tarafından yatırım projeleri için ülkemize tahsis edilen bütçe yıllara ayrılmıştır. Bütçenin belirlenen yıllarda yatırımlar için  kullandırılmaması ülkemiz için fon/döviz kaybı anlamına gelmektedir. Yani fonların belirlenen yıllarda kullanılması Aydın’ımız için kalkınma fırsatı olmasının yanı sıra ülkemiz için de milli bir meseledir.
Aydın verimli toprakları tarımsal çeşitliliğe elverişli iklimiyle büyük potansiyele sahip bir ildir. Aydın’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi için, insanımız adına iş istihdamını artırmak için TKDK olarak amacımız, bu potansiyelin yatırıma dönüşmesi noktasında girişimcileri teşvik etmek ve onlara her türlü desteği sağlamaktır.

Haber: NECATİ MALDAR
Foto: ZEKİ KEMİKLİOĞLU

 

Bu haber 4806 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz