söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSEV KARDEŞİM


SEV KARDEŞİM

Sevgi denince aklıma çok şey gelir de; bunlardan en güzeli de J.J. Rousseau’nun sözü; “BİR AŞK MEKTUBU YAZMAK İÇİN NE DEDİĞİNİZİ BİLMEDEN YAZARSANIZ VE NE YAZDIĞINIZI BİLMEDEN BİTİRİRSİNİZ...” Nitekim sevgi ve aşk gibi sözcükleri manâ bazen kağıtlara, kitaplara şiirlere saçma-sapan kelimeler şeklinde dökülür. Sözlükler sevgiyi insanı özverilere götüren yüce duygudur, diye tarif ederler. İnsan hayatıyla iç içe yaşamak, mutlulukların en büyüğüdür. Yine bu sevgi insanların ruh yapısıyla  beraber yaşadığı fizik ötesi bir psikolojik oluşumdur. Sevgi tadabilenler için manevi hazdır. Emeldir, vuslattır, yürektir, nazdır, işvedir, selâmdır. Daha öncesi bunlar için inanç ve ilahi sevgi de katarsanız iki dünyanın sonsuz hazzını yaşarsınız. Sevgiye ihanet dünyada bazen afedilebilse yaşadığın dini inançların düşünebildiğimizden oldukça çoktur, inkardır.
Mesela selâm hem medeni dünyamızda hem de yaşadığımız inanç manzumesi için hem gerçekçi hem de sevaptır. Selâm toplumda bir iletişim aracı ve saygı hitabıdır. Bu yüzden cemiyetimizde yaşayan bazı insanlar selâmı esirgerler, hatta hatanın ötesinde saygısızlık yaparlar. Selâm denince aklıma daima Dr. Üstün Dökmen’in dizeleri gelir;
“YOLA ÇIKINCA HER SABAH
BULUTLARA SELAM VER
TAŞLARA, KUŞLARA
ATLARA, OTLARA
İNSANLARA SELAM VER.
SONRA CEBİNDEN ÇIKARIP AYNAYI
BİR SELAM DA KENDİNE VER...”
Sevgi sabırdır, özveridir. Hazreti Mevlana’nın hoş görüsünde, Yunus Emre’nin tevekkülünde sevgi vardır. Aşık Veysel’in sazında telinde, şairin her dizesinde, Fahri Sevil’in her şiirinde sevgi vardır. Anılarımıza tatlı nameler olarak belleklerimizde sakladığımız şarkılar, türküler gönül tellerimizi titreten her şey yüreğimizde tuttuğu sevgilerdir. Şevki Bey’in, Saadettin Kaynak’ın, Selahattin Pınar’ın, Yılmaz Yüksel’in, Avni Anıl’ın ve isimlerini sayamadığım bestekârların yüreğinde sevgi, aşk olmasaydı bu gün her biri şaheser olan hicezleri, acem kürdileri, rastları, suzinakları yaratabilirlermiydi? Camilerin özellikle İstanbul’un göğe yükselen minarelerindeki şavk, Boğaz’ın her mevsim bizi mest eden mehtabı, küreklerin yakamozları, yem-yeşil doğa, uçsuz bucaksız denizler hep ama hep sevgi ve aşkı ifade ederler.
Sevgi ve muhabbetin ırkı olmadığı gibi yaşı da yoktur. Mutlu bir tesadüf olarak bu yıl Hazreti Muhammed (s.a.v)’in doğum tarihinin 14 Şubat sevgililer gününe tesadüf edişi hem dünya hem de inanç bayramımızı birlikte kutlamamıza vesile olmuştur. Bütün güzellikleri bu gün daha anlamlı hatırlamış olduk.
Dünyada her 14 Şubat’tı kutlama geleneğini son yıllarda bizler de kutlar olduk. Sevgililer gününü ya da kırmızı güllerin, Valentin günü  olarak kutlamanın nostaljik öyküsü vardır. 4. Asırda gaddar imparator Cladius, Roma’da Papaz Valentin’i katletmişti rivayete göre Kral Cladius, Pagan Tanrıları için her 15 Şubat’ta tören düzenliyordu. Valentin, Paganlara inanmadığı için Kral tarafından hapse atılmış ve katledilmiştir. Hapisteyken Romalılara; “SİZİ SEVİYORUM, VALENTİN’İ UNUTMAYIN” mesajları vermiş ve Pagan törenleri bir gün öne alınarak 14 Şubat’ta kutlanır hale gelmiştir. İşte biz dahil bütün dünya bu günü kutlamaktayız.
Bir mutlu tesadüf de yıllar önce yaşanmıştır. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan telefon 1876 yılında Alexander Graham Bel tarafından icat edilmiş O yılın 14 Şubat günü icat beratını almış ve ilk kez kendi icat ettiği telefonla sevgilisi Alfonso Loranso Olivera’yla konuşmuştur. Mucidin sevgilinin ismiyle değil baş harfleriyle hitap etmiştir.
ALO! ALO!...
Geçen yıl “SEVGİLİLER GÜNÜ”nde gazetede verilen bir haberle yazımı tamamlıyorum;
“Yozgat’ta 75 yaşındaki Ayşe Biçer sevgililer gününde 78 yaşındaki Bekir Demirtaş’a kaçtı.” Haber yıllar süren bir aşkın değerlendirilmesiyle devam ediyordu.
Yazımın başlığını “SEV KARDEŞİM” diye yazmıştım.
Doğru  değil mi?

 

Bu makale 729 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (15/2/2011)
    Kıymetli öğretmenim bu yazınızı da okudum. Ders alınması gereken öneri içeryor doğrusu.. Keşke insanlar sevebileler.. Bakalım bu söz yinelene yinelene bir gün yaygınlaşacak.. Esenlik dileklerimi gönderiyorum, ellerinizden öpüyorum..