söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTIP BAYRAMI VE EGE ÜNİVERSİTESİ


TIP BAYRAMI VE EGE ÜNİVERSİTESİ

Geleneksel 14 Mart “TIP BAYRAMI” etkinlikleri kapsamında İzmir Ege Üniversitesi’nin kuruluş günü anlamlı bir biçimde kutlandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilk mezunu doktrları mesleklerinin yaşına yakışır şekilde Üniversitenin 20 Mayıs anfisinde bir program hazırlamışlar, eşim çocuk hastalıkları uzmanı Doktor Nermin Özşarlak ve ben 11 Mart günü gerçekleştirilen programa katıldık. Her yönüyle cidden çok güzeldi. Bu güzellik birbirlerini 48 yıldır görmeyen hekimler için de ayrı bir güzellik katmıştı. En az altı yıl bir ve beraberlikten sonra tekrar buluşmaları toplantının önemini ve güzelliğini bir kat daha artırmıştı.
Yarım asırı geride bırakan bir maziye sahip Ege Üniversitesi’in kuruluş günlerini iyi hatırlıyorum. 1950’li yıların başında ülkemizde sadece üç üniversite iki büyük kentin tekelindeydi. Tarihi kadar eski İstanbul Üniversitesi, şehrin simgesiydi adeta... Bir de İstanbul Teknik Üniversitesi gerek yetiştirdiği kıymetli mezunları ve ülkemize kazandırdıkları fevkalade eserlerle başarılı olmuştu. (İTÜ) sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da tanınan, bilinen değerli akademi birimiydi. Üçüncü üniversite ise Ankara’da 5-6 fakülteyi bünyesinde barındıran bu eğitim kurumu hukuk, tıp, siyasal bilgiler, dil-tarih ve fen fakülteleri. Bu günün Türkiye’sinin temelini oluşturan aydın ve cumhuriyet ilkelerine bağlı mezunlar vermişlerdir.
Bizler 1955 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mektebinin ikinci sınıfındaydık. Nüfusu bugünün nedereyse yarısı kadar olan Türkiye’de öğrenci ve lise sayısı az olduğu için mezun olanlar sayıları sadece üç olan üniversitelere girmeleri pek de zor olmazdı. Bunların tıp, eczacı, dişçi mekteplerine istekli çok olurdu. Bunların sayıları 80-90 ya da iki yüz kadardı. Ama İstanbul Hukuk 500, Ankara Hukuk da anfilerine bin öğrenci yerleştirebiliyorlardı.
1950’li yıllarda toplum değerlerini birden alt üst etmiş, çok partili seçimde Demokrat Parti büyük çoğunlukla seçimi kazanmıştı. Sanki gizli bir el ülkenin kaderini değiştirmiş, sanal da olsa mali ve sosyal değişim insanların geleceğinin yolunu belirlemişti. Nüfus artışına paralel olarak köyleden başlayarak ilkokullar, kasaba ve şehirlerde ortaokullar ve liseler açılarak çoğalmıştır. Bu çoğalım yüksek tahsil ihtiyacını, yeni üniversitelerin açılmasına neden olmuştur.
Bu nedenle ilk projesi de “EGE ÜNİVERSİTESİ” olmuştur. 20 Mayıs 1955 tarihinde Bornova kırsalında çalışmalar başlatıldığında fazlaca inanan olmamıştı. Bina yerine şantiye hangarları kullanılmış, ders verecek hocalar için İstanbul’dan ve Ankara’dan taşımalı öğretim üyeleri getirildi. Kütüphanesiz, laboratuarsız geçen bir yıl sonra Başbakan Adnan Menderes’in emriyle geniş bir yapılanma sürecine girilmiştir. Ümitsizliğin yerine iyimserlik girerek bir yıl sonunda hazırlanan ve projelendirilen binalarla bu gün yalnız Ege’nin değil, ülkemizin ve Balkanların en büyük hizmet ve akademik ismi olan Ege Üniversitesi, bir azimin ve kararlılığın simgesi olarak dört beş fakülteyi bünyesinde taşıyan abide olmuştur.
Bugün her ile bir üniversite, neredeyse her ilçeye bir fakülte kurulmuş olmasına rağmen 1955’li yıllarda yaşadığımız üniversiteleşme ve fakültelere duyulan arzunun çok üstünde olduğuna inanıyorum. Burada yetişen öğretim üyelerine, kürsü mensuplarına Anadolu’un her hangi bir yerinde hizmet eden üniversite mensuplarına ne kadar teşekkür etsek azdır.
11 Mart 2011 günü saat 14.00’de üniversitenin “20 Mayıs” anfisinde toplanan mezunların birbirine olan özlemilerini gösterişleri görülmeye değerdi. En genci 75 yaşında olan ilk mezunların tıpkı çocuklar gibi neşeli ve geçmiş yıların anılarını anlatıyorlardı. Kürsüye ilk önce Ege Üniversitesi Rektörü, daha sonra Tıp Fakültesi Dekanı gelerek birer konuşma yaptılar. Daha sonra sinevizyonla ilk mezunların “CD”leri, kısa hayat öyküleri, eşleri, çocukları, görev yaptıkları sağlık ocağı ve hastaneleri anlatıldı. İlk mezun doktorların hemen tamamının katıldığı toplantıda her birine şilt sunuldu. Toplantıdan sonra aynı yerde bir 14 Mart Tıp Bayramı kokteyli verildi. Akşam da Bornova’nın bir lokantasında yemek yenildikten sonra dağıldılar.

 

Bu makale 995 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz