söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiVEFA HEYKELLERİ


VEFA HEYKELLERİ

Denizli'nin Buldan ilçesinigörmemişsinizdir ama ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Denizli'nin belki de en küçük ilçesidir. Ama insanlarının yüreği çok büyüktür. Sarayköy'ün doğusuna yerleşmiş olan bu şehre girer girmez dokuma tezgahlarının sesini duyarsınız. Ev işletmeciliğinin mekanı olmuştur Buldan... Hemen her evin bir odasında bir tezgah vardır.
Ev tekstilinin, şile bezinin ustası olmuş buldanlılar yalnız Türkiye'nin değil, Avrupa'nın bile taktir ettiği ve kullandığı çok güzel, değişik ürünler vermektedir. İlçeye sığmayan bazı işadamları İzmir'e, İstanbul'a ülkemizin ve avrupa'nın çeşitli kentlerine bu işlerin daha yoğun ve başarılı olarak sürdürmektedir. bu ilçede doğmuş, yaşamış ve hizmeti olan bir çok Buldanlıyı iyi tanıyorum. Türkiye'nin belki de en büyük işadamı olan Nadir zorlu ticaretine tekstille başlamış, daha sonra diğer sektörlerde söz sahibi olmuştur. Bankacılık alanında adı geçen zorlu bugün elektronik sanayinin devi olanVestel ürettiğiyle, kazancıyla, sağladığı dövizle sadece Buldan'ın değil, ülkemizin yüzakı olmuştur.
Kendisini tanıma imkanı bulamadığımmeslektaşım abdülsetar Sayıner bizlerin meslek onurunu ve hizmetini yıllarca sürdürren buldanlı çalışkan ve başarılı bir insandı.O4nun değerli evladı Eczacı Atilla Sayıner de Buldan hatta Denizli için yüreğini koyan bir insandır. Kendisini çok yakından tanıyorum. Eczacılık mesleğini bir bölümünü Buldan'da bir bölümünü de Denizli'de sürdürdükten sonra İzmir'e taşınmış, Konak'ta milli Kütüphane yanındaki "SAYINER ECZANESİ"nde hem hizmet yapıyor hem de kültür ve birikimiyle sosyal çalışmalarına devam ediyor. Eczacılığın sadece ilaç yapmak ve satmak olmadığını söyleyen Atilla, meslektaşların bulunduğu kentte kültürel çalışmalarından sporuna kadar elindeki imkanları kullanmalarını istiyor. Nitekim yıllarca 2. ve birinci liglerde top koşturan yeşil siyahlı Denizlispor onon öncülüğünde ve çabasıyla kurulmuştur.
Buldan'ın bir başka sevdalısı da eczacı Atilla Sayıner'in amcası Dr. Abdullah Sayıner'di. Değerli Doktor, ilçesinde sadece hekimlik değil, oranın sosyal ihtiyaçlarıyla da ilgilenmiştir. İlçe halkıyla birlikte topladığı küçük imkanları bir büyük hastanenin yapımı için harcamış. Buldanlılardan hiç değilse bir sigara parasıyla bölgenin en büyük Verem savaş hastanesi'ni dikmiştir.Yeğenim Bilge Özşarlak (Karaaslan) uzmanlıktan sonra ilk kez bu hastaneye atanmıştı. O güzel günleri görme imkanı bulmuştum.
İzmir'in ilk belediye başkanlarından ve şehrin ortasında fuarı kuran Doktor Behçek Uz'un buldanlı olduğunu da yeni öğrendim. İzmir'in unutulmaz belediye başkanı Tepecik'te bir verem hastanesi kurulmuştur. Bir süre de Sağlık Bakanlığı yapmıştır.
Buldan ve burada yetişenler için yazımın çok önemi bulunmaktadır. Geçtiğimiz Cumartesi günü şehrin ortayerine yıkılan peynir pazarı meydanına dikilen iki "VEFA HEYKELİ"dir. Bu meydana Doktor Abdullah Sayıner ve Doktor Behçet Uz heykelleri sadece vefa için değil bu şehire ismini  yazdıranlar kadar Buldan halkının gösterdiği hayırseverliğidir. Bunu somutlaştıran şimdiki belediye başkanı AKP'li Mustafa Fahri Şevik'e yalnız bu şehirdekiler değil, Denizlililer, hatta hayır bilen bütün insanlar teşekkür etmeli, minnet duymalıdırlar.
Sayıner ailesi adına konuşma yapan Dr. Abdullah Sayıner'in oğlu Eğe üniversitesi öğretim üyesi Orhan Sayıner ve yeğeni arkadaşım Eczacı Atilla Sayıner bu onurlu çalışmadan duydukları sevinci, belediye Başkanı sayın Şevki ve Buldanlılarla paylaşmışlardır. Buldan ve ilki  heykel ilçenin buraya gelmesinin ve bu insanlara olan vefanın abidesi olarak anılacaktır.

 

Bu makale 1121 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz