söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHALİL K. FIRAT


HALİL K. FIRAT

Geçtiğimiz hafta başında şehirimizin Hacı Halil Paşa ailesinden çok güzel bir insanını kaybettik. Sadece Söke'miz değil, Türkiye iş alemi bir büyük insanının kaybıyla sarsıldı. Vefat eden Söke'nin soylu ailelerinden Halil Kamil Fırat'tı... O sadece bir işadamı değil, bütün medeni vasıfları üzerinde taşıyan, zengin olduğu kadar yaşadığı toplumun özelliklerini bilen, hayırsever, hasılı ikinci isim olarak taşıdığı gibi "KAMİL" bir insandı. Hilmi Bey'in (Fırat) oğlu olmak gibi bir onura sahipti...
Çocukluğu bizim Kocaçeşme Mahallesi'nde geçmişti. Daha sonra şehir kütüphanesi olmadan önceki konak, Fırat ailesinin evleriydi. Bunların yaşayışları, komşulukları tıpkı bizler gibiydi. Merhum Hilmi Amca ve Felekşan Teyze, üç kız ve Halil bu evde mütevazi olarak hayatlarını sürdürürlerdi. Bir çok insan onların evine girer, onlar da bizlerin evlerine ziyarete gelirlerdi. Büyük ablaları Seyda hanım, bizim yaşıtımızdı. Kocagöz İlköğretim Okulu'nda merhum öğretmenimiz Hayrattin Tuna'nın sınıfında beraber okumuştuk.
Konak, kütüphane olduktan sonra Fırat Ailesi Kocaceşme Mahallesi'nden ayrılarak Aydın Caddesi'ne taşındılar. Çocuklar Halil evlenmişler her biri ayrı ayrı evlere, İzmir'e Kuşadası'na, İstanbul'a taşınmışlardı, Ama yine birlik içinde yaşayarak Söke'de sosyal ve ticari hayatlarını sürdürmüşlerdi.
Rahmetli Hilmi Amca'nın kurduğu un fabrikası Söke'nin belki de ilk işletmesi olarak çevresine büyük yararlar sağlamıştır. "Söke Un dünya markası olurken Halil'in gerek ürün alımından sağladığı istihdam ve ekonomik getiri önemli bir işletme olmasını sağlamıştır. Daha sonra işletmesini üstlendiği Söke Un'u daha da geliştirerek gerek kalite ve gerekse ticari anlayışla sadece Halil Fırat'a değil, ilçemize de çok büyük onur kazandırmıştır.
Hilmi Fırat başta olmak üzere Halil, Muzaffer Kayhan ve bir diğer damat Nadir Sebik Söke'de bir büyük projeyi başlatmışlardı. 1968-69 yıllarında Söke'de Ticaret Odası yoktu. Aydın Ticaret Odası'nın Söke ajanlığını bendeniz yönetiyordum. SÖKTAŞ fikri ilk Söke ajanlığında geliştirilmiş 50 milyonluk kurulu sermayesini temin etmek için Söke Belediyesi, İşadamları seferber olmuştu. Ana söleşme ve diğer konular hep Söke Ticaret Odası Ajanlığı'nda ve Söke Beliyesi Riayet Odası'nda yapılmıştır. Zamanın kaymakamı Fırat Bilgin, Belediye Başkanı Metin Çekez, Ben ve İşadamları büyük çaba sarfetmiştik. Arazi tahsisinde projenin realizasyonunda Fırat Ailesi, Halil Kayhan ve Sebik Ailelerinin ve işletmeye gönül koymuş merhum Hilmi Fırat'a, Zühtü Bey'e, Hüseyin Muslu'ya, Ekrem Karakaş'a, Mesut Çinik, Hüseyin Ekener'e Kaymakam Fuat Bilgin'e Çelik Özbaş'a ve diğerlerine Allah'tan rahmet diliyorum. Mega SÖKTAŞ Projesi, iki yıla varmadan gerçekleşti. Gerçekleşirken ilk icra heyetinin apel satışında gösterdikleri çabayı takdirle hatırlıyorum. 1969-70 yıllarında ramazan gecelerinde köy köy, kasaba kasaba dolaşıp nasıl çalıştığımızı iyi biliyorum. Muzaffer Kayhan, Halil, bizlerden yaşlı olmalarına rağmen Hilmi ve Zühtü Amcalar da bu çalışmalara yürekten katılmışlardır. Nihayet 2500 civarında ortakla SÖKTAŞ Kururcu sermayesi tamamlanmış, işletme çalışma aşamasına gelmişti. SÖKTAŞ Söke için bir efsanedir. Sökelilerin nasıl biraraya geldiğini gösteren bir eserdir, imecedir, fikir ve söz birliğidir. İşte bu çalışmanın içinde Halil, hep olmuştur. Onun çalışmalarını, yapıcı bilgilerini hep beraber yaptık ve uyguladık. Bu SÖKTAŞ Meclisinde 12 yıl gibi uzun süre ben de çalıştım. İyi şeyler yaptık, işletmeyi yerelliğin dışına taşıyarak Avrupa'nın en iyileri arasına sokmayı başardık. O arada çok zaman binin üzerinde istihdam ve Söke milli gelirine tarif edilmez ekonomik fayda sağladık. Bu gün sayılarını bilmediğimiz personel ve emekli varsa tek sebebi SÖKTAŞ'tır. Halil Fırat 1960'lı yılardan sonunda yanlış hatırlamıyorsam değerli Validesiyle Hac'ca gitmiş kendisi de Hacı olmuştu. Haftanın her salı günü idare meclisi yapılır, meclisten sonra hep birlikte mütevazi bir lokantada bir kaç lokma yemek yerdik. Günün muhasebesini orada yapılır ve değerli fikirler çıkardı. Bugün bunlar yapılıyor mu bilemiyorum? Onu bırakınız 2500 ortaklı SÖKTAŞ'ın ilk yıllarında genel kurulları Dicle Sineması'nda yapılır, salondan başka balkonlar bile dolar, ortakların bir çoğu ayakta olurlardı. SÖKTAŞ bir düşünce, bir faaliyet sonu güzellikle biten bir ticari anıttır. Bu işletmenin ortağı, yıllarca idarecisi olmak beni hep onurlandırmıştır. Bu onuru da yıllarca Halil'le yaşamıştım.
Halil, iyi düşünen, iyi yapan, sakin ama üstün iş yapabilme kapasitesine sahip başarılı bir işadamıydı. Ticareti bilir, sosyal hizmetlere yatkın kişiliği vardı. Bu yüzden Söke Ticaret Borsası'nda yöneticilik, TÜSİAD'ta uzun yıllar çalışmış değerli hemşehrimizdi.  Kendisini tanıyan ve tanımayanların taktirini kazanmış mütevazi bir insandı. Bu yüzden herkes tarafından sevilirdi. Vefatı da bu yüzden üzücü olmuştur.
Kendisine rahmet, ailesine, yakınlarına ve Sökelilere başsağlığı diliyorum.

 

Bu makale 3695 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz