söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHİLMİ AMCA'DAN (FIRAT) BİR ANI...


HİLMİ AMCA'DAN (FIRAT) BİR ANI...

Yine SÖKTAŞ'ın kuruluş günlerinden biriydi. Apel satmak, şirkete ortak toplamak üzere sık sık Söke'nin dışına çıkıyorduk. Hilmi Amca bazı köylere bizlerle gelirdi. Günlerden bir gece Akköy'e (Mumcular) gidecektik. Kendisi de bize katıldı. Arabayı ben kullanıyordum. Rahmetli durduk yerde;
- Evlat kaç kızın var? Diye sordu...
Merak etmiştim; neden kaç çocuğun değil de, kızın var demişti!..
- Allah ömür verirse iki kızım var, oğlum olmadı, demiştim.
- Tahmin ettim, diyerek anlatmaya başladı;
- Bak evlat!.. Bizim evin karşısında koca çeşme vardı ya!..
- Var biliyorum...
- O çeşmeyi çok zaman yıkmak istedim.
- Ama neden? Diye sordum...
- Neden olacak o çeşmenin suyunu içen ailelerin hep kız çocukları oluyordu da ondan... Ve başladı saymaya...
- Bende üç kız; Seyda, Bilge, Gönen... Oğlum Halil'in üç kızı, Ömer Efendi'nin (Ayaydın) 5 kızı, Rıfkı Özbaş'ın iki kızı, Yusuf Ağa'nın üç kızı, Hasan Basri'nin (Sökmen) yedi kızı, Bakkal Ali Yaman'ın üç kızı, senin ailen de koca çeşmeli olduğu için sana kaç kızın var demiştim.
Meğer Hilmi Amca ne kadar haklıymış...
Sonrasında ben devam etmiştim. Ağabeyimin iki kızı, kardeşimin iki kızı, helvacı Raşit Amca'nın iki kızı, tütüncü Mehmet Efendi'nin iki kızı, Sabri Şanlı'nın üç kızı... Ve isimlerini sayamadığım bir çok aileler bu çeşmeden su içmişlerdi.
Bugün bu çeşmenin yerinde yeller esiyor, ama koca çeşmenin suyuyla büyümüş kızların acaba kaç kızları var? Bilemiyorum.

GÖNÜLDEN DÜŞÜNENLER
Çarşıdaki insanların tamamı Cemal Kıvrak'ı yakından tanırlar. Kendi halinde ama küçük büyük herkese saygı gösteren güleç yüzlü piyongo bileti satan bir genç insandır... Görgüsü kadar inancı yüce Cemal Kıvrak bundan on gün kadar önce elinde müsvette yazılmış bir tomar kağıtla çıktı geldi. Yıllardır elimin tuttuğu, dilimin döndüğü kadar şiir yazmaya çalıştım. Bunları fotokopi halinde 30-40 tane kadar bastırıp eşe-dosta dağıtmak istiyorum, basmaya değer mi? Diye benim fikrimi sordu. Bir kaç düzeltmeden sonra karalamaları geri verdim. O da bunları bastırıp bir tanesini de bana verdi "GÖNÜLDEN DÜŞENLER" sanki şiir değil de tıpkı fikir ve düşünce kırıntıları olarak okuyanların taktirini kazanacaktır. 50-60 şiirden ibaret eseri zevkle okudum. Cemal Kıvrak'ı kutladım. İnanıyorum ki, ileride çok daha güzel eserler verecektir.

 

Bu makale 1469 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz