söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDİNARLI ŞAİR SÜLEYMAN UYSAL


DİNARLI ŞAİR SÜLEYMAN UYSAL

Bu bayramda evime konuk olan bir misafirim vardı. Akbank Söke Şubesinin değerli müdürü Habil Akdağ  tanıştırmıştı. Tanıştırdı dedimse bu değerli insanı, halk ozanını yüz yüze gelip konuşamadık ama düşünceleriyle, inanılmaz sanatıylai şiirleriyle çok yakından, yanımdaymış gibi görerek tanıdım. Değerli müdürüme Süleyman Uysal'ı bana kitabıyla tanıttığı için çok teşekkür ederim.
Şairler, ozanlar ha diye bulunacak insanlar değillerdir. Şiir yazmak herhalde Allah vergisi olsa gerek. Esasında Anadolu'nun bir çok ismi duyulmuş, duyulmamış şairleri, öykücüleri, gönül insanları hep olagelmişlerdir. Köroğlu'lar, Dadaloğlu'lar, Aşık Veyseyl'ler, Karcaoğlan'lar ve binlercesi bu ülkenin dağında, yaylasında, çorağında gönüllerini dillendirmişler. Birçokları gibi Afyon'un Dinar'ında bir Süleyman Uysal gelmiş kalbimizi hoş eden birbirinden güzel yazdığı şiirleri bir kitapta toplamış.
Süleyman Uysal yaşı bizlere yaklaşan 1935 doğumlu bir gönül insanı... Dinar'ın bademler köyünde dünyaya gelmiş ve daha sonra hayatını Yelalan Köy'ünde devam ettirmiştir. 1941 yılında başladığı okulda başarılı olduğu, hatta öğretmenlerinden Ahmet Köseoğlu okuması için çok gayret göstermesine rağmen evin tek oğlu ailenin bütün sorumluluğunu düşünerek ilkokuldan sonrasını okuyamamıştır. 16 yaş gibi erken denilecek yaşta dayısının kızı Hafife Hanımla evlenmiştir. İki yıllık askerlik döneminden sonra yine köyüne dönmüştür.
Süleyman Uysal hayatı boyunca halk kültürünün şiirleşmiş yada öyküleşmiş Yusuf ile Züleyha , Ferhat ile Şirin, Karacaoğlan ve diğer kitapları tekrar tekrar okuyarak onları içimselleştirmiş ve hayatının sonuna kadar yazdığı şiirlerde kendisini bunların içerisinde bulmuştur. Esinelerini dağda, ovada koyun, keçi güderek şiirleştirmiş. Uzun süren çalışmalarının bir kısmını saklamış, önemli kısmı yanmış, bir büyük kısmı da biz şiir araştırması yapıyoruz diyen iki üniversite öğrencisi aldıkları şiirleri iade etmemiş, kaybolup gitmiştir. Geri kalanı da Dinar Belediye'sinin kültür yüklü belediye başkanı sayın Saffer Acar'ın yardım ve teşvikiyle kitap haline getirilmiştir. Saffer Acar başkan ve çevresinin yerel kültürüne olan başarısını ve katkılarını Akbank müdürüm Sayın Akdağ tarafından her vesile ile dinlenmiş ve hatta kendisini mutlak tanımak istediğimi söylemiştim. Biz gidemesek bile buraya davet edip misafirimiz olmasını isteyeceğiz.
Süleyman Uysal şairimizin şiirlerini sayfalar alır. Belediye başkanı kadar Dinar Halk Eğitim müdürü Yaşar Sağlam, araştırmacı yazar sayın Raif Öztürk beylerinde unutmamak gerekir. Belediye başkanı Saffet Acar beyin Afyon Kocatepe üniversitesinin katkılarıyla hazırladığı ''Uluslararası Dinar Marsyas Kültür Sanat Festivali'' nin 6-10 mayıs günleri ikincisi gerçekleştirilmiş orada da yerel kültür ve şair Uysal'ın şiirlerinin tanıtılması ulusumuz için çok önemli etkileri olmuştur.
Süleyman Uysal tipik bir halk şairidir. Her şiirinde ''kaş'',''göz'',''kader'',''bülbül'',''gül'',''aşk'',''çiçek'',''hor görme'',''firkat'' gibi sözcükler çokça kullanılmış, nazım şekilleri ise ''taşlama'',''güzelleme'',''semai'' ve ''koşma'' şeklinde yazılmış... Ölçüsü de tipik halk şiiri gibidir. ''GTS'' yada (4+4+3), (7+7=14) pek nadir olarak da (4+4=8) kullanılmıştır. Şiirdeki dili ise yalın halk dilidir.
Bazen sistem vardır şiirinde.

Dertli, gönül feryat eder
Bülbüllere eş misali.
Bugün halim dünden beter
Katlanırım taş misali

Bazı dolu, bazı yağmur
Yağdı yağdı eti çamur
Bilemedim bunca ömür
Geçti gitti düş misali

Cefa ile yandı canım
Pıhtılaştı dondu kanım
Bu dünyada Süleyman'ım
Uçtu gitti kuş misali.

Yaşına rağmen Atatürk Cumhuryetçi olan şair:
Düzenlendi iller
Birleştirdi dilleri
Yıkılan gönülleri
Onardı cumhuriyet

Karanlık geceleri
Gerici hocaları
Yıkılan bacaları
Onardı cumhuriyeti

Dağımızda ormanı
Köyümüzdeki harmanı
Kavunlarda fermanı
Onardı cumhuriyet.

Günümüzü ne güzel anlatmış.

Bir anarşi canavarı
Bize doğru geliyor ha
İçi-dışı düşman ama
Yüzümüze gülüyor ha

Denizlerden yüze yüze
Geldi girdi içimize
Düşman etti bizi bize
Neşesinden gülüyor ha

Düşman oldu kardeş bacı
Günü günden daha acı
Ne hap var ne ilaç
Sevgimizi çalıyor ha

Süleyman'ım düşme faka
Bu bir gerçek, değil şaka
Gözlerimize baka baka
Bizi bizden alıyor ha...

Şiirlerinden ancak bazılarını sütunuma alabilirdim. Bunlar kadar hatta daha güzel, manalı iki yüze yakın güzel şiirleri var. Ramazan bayramının güzelliğini Dinar'lı ozan Süleyman Uysal'ın çok keyif verici şiirlerini karıştırarak koca bir tatil geçirdim.
Kutlarım Süleyman Uysal, uzun ömürler dilerim.

 

Bu makale 2693 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz