söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇAĞBAYIR, BİR ÖNERİ VE İSTİKLÂL MARŞI HAFTASI


ÇAĞBAYIR, BİR ÖNERİ VE İSTİKLÂL MARŞI HAFTASI

İstiklâl Marşı'nın kabulü haftasında, 1000 öğrenciye "İSTİKLÂL MARŞI'NIN TAHLİLİ" kitabını hediye edebilecek kişi veya kuruluş arıyorum.
Yaşar ÇAĞBAYIR
Bu çağrı, aslında yürek yakan bir sesleniş değil mi? İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 91. Yıldönümünde yapılmış, ilginç bir çağrı.
Neden derseniz, açıklayayım.  Bu marş, bizim namusumuz. Milletçe zorluklarını yaşadığımız, “yedi düvel”e karşı senelerce verdiğimiz istiklâl mücadelemizin özeti. Şair Mehmet Akif’in, marşın şairine verilecek ödülü reddettiği, kendisine “evet” dendiği için kaleme aldığı muhteşem bir şiir, anlamı deşildikçe çoğalan bir söz abidesi.
Fakat ilginçtir, yazılışından günümüze kadar, “İstiklâl Marşı”na karşı olanlar, hemen her yıl bu marşın değiştirilmesini sudan sebeplerin ardına sığınarak isteyip durmuşlardır. Yok efendim söylenmesi zor, içinde ağır kelimeler var, medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar sözüyle medeniyet düş-manlığı yapılıyor gibi bahaneler ileri sürülmüş, hâlâ da sürülüyor.
Oysa Yenisöke gazetesinin 8 Mart 2012 tarihli köşesindeki yazısında üstat Yaşar Çağbayır’ın dediği gibi “Millî marşlar, bayrak, sancak gibi bağımsızlık sembollerindendir. Bir devletin bağımsızlığının sözlü ifadesidir. O milletin bağımsız olduğunu yürekten hisseden vatandaşların haykırışıdır. Bu yüzden bayrak ile millî marş arasında derin bir bağ vardır. Hele bizim millî marşımız olan İstiklâl Marşı, Millî Mücadele'nin özünü ve Türk Milletinin taşıdığı manevi değerleri haykıran bir marştır.” değil mi?
Bugün Kız Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak İstiklâl Marşı'nın kabulünün doksan birinci yıldönümünü kutlama etkinliği var. Biliyorum Söke’de de Yaşar Çağbayır’ın çağ-rısına kulak verebilecek olan onlarca insanımız var. O insanları bu kutlama etkinliğinde mutlaka ara-mızda görmek isteriz.
Çağrı sahibi üstat Yaşar Çağbayır da bugün o salonda olacak.
Biliyor musunuz Çağbayır, İstiklâl Marşı üzerine uzman olan, doğru araştırmaları yapan, bulduklarını üç ayrı kitapta toplayan Türkiye'deki ilk ve tek örnektir.
Yeniden onun çağrısına dönüyorum:
“Ben Millî Mücadele ruhunu Sökeli gençlerin de teneffüs edebilmeleri için bu kitabın mesela 1000 tanesini temin edip öğrencilerimize dağıtacak hayırsever kişi bekliyorum. Bu işte benim tek kuruş çı-karım yoktur. Bu iyi biline. Ben eseri ilk verdiğimde telif ücretimi aldım ve bütün hakları yayınevine devrettim. Amacım bayrak, sancak, marş, milli marş konularını ve millî mücadelemizdeki önemli mihenk taşlarını, kişileri ve topyekûn girişilen çabaları İstiklâl Marşımız açısından tanımalarını sağlamaktır. Bu işi üstlenecek kişi veya kuruluşlara kitap temini açısından yardımda bulunur ve yayınevi ile aracılık yapabilirim.
Evet, bu yıl 1000 öğrenciye İstiklâl Marşı'nın kabulü haftasında "İSTİKLÂL MARŞI'NIN TAHLİLİ" kitabını hediye edebilecek kişi veya kuruluşu görmek istiyorum.”
Bin kitap için ödenecek para, sadece 3000 liradır.
Hazır mısınız?

Oyhan Hasan Bıldırki
 

 

 

Bu makale 1017 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (12/3/2012)
    Kardeş yazını ve içeriğini beğendim, inşallah dileğinize de karşılık bulursunuz. Selam ve sevgilerimle...